Австралийски учени, като част от проучване на ролята на стоножките в екосистемата на група острови в Южния Тихи океан, установиха, че гигантските стоножки са основната причина за смъртта на пилетата на буревестниците. Отбелязва се, че традиционно в островните екосистеми грабливите птици заемат горната стъпка на хранителната верига, но на територията на остров Филип е заснет видеоклип как гигантските стоножки атакуват пиленцата на чернокрилия тайфунник.

Резултатите от проучване на биолози от университета Монаш бяха публикувани в научното списание The American Naturalist, съобщава портала Nature. Според изчисленията на изследователите гигантската сколопендра Cormocephalus coynei годишно убива най-малко 3700 пилета на морски птици.

Те улавят пиленцата, след което парализират жертвата с отрова и я изяждат.

Средната дължина на тези насекоми е 18 сантиметра, а отделни индивиди могат да достигнат 25 см дължина.

Този вид стоножка живее изключително на остров Филип, разположен край бреговете на Австралия, както и на малкия необитаем остров Непина.

Почти половината от диетата на тези насекоми са различни гръбначни животни, по-специално гущери и пилета. 52% от храната им обаче са местни щурци и представители на техния собствен вид и други видове членестоноги.

Така че, хранейки се с мърша и пилета, тези сколопендри създават благоприятни условия за растежа на местните растения.

Превод: GlasNews.bg