"Има риск за газовите доставки за България и ние не можем да си заравяме главата в пясъка, но какво ще се случи не е под наш контрол". Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов. Той призова към много внимателно управление на газохранилището в Чирен и на ресурсите, с които разполагаме. Към момента България няма проблем с доставките от "Газпром".

По думите му при негативно стечение на обстоятелствата секторът "Отопление" може да бъде компенсиран с електроенергия до някаква степен. "Системата разполага с ресурса да издържи. За радост, пиковите седмици и месеци на електроенергия могат да бъдат покрити от текущите мощности в системата. Все пак това е екстремен сценарий, до който се надявам да не стигаме, но все пак е възможен" - коментира Николов.

"Удобен момент за падане на мораториума върху цените на тока, парното и водата, би настъпил тогава, когато КЕВР спре да валидира решения, а започне да прави проверки и да се превърне в общественополезен орган", заяви още енергийният министър.

Той цитира данни, според които през 2021-ва година токът за бита в Европа е поскъпнал средно с около 30%, а в България с 5,5%.

"Когато цените в България се повишават с 5,5% за крайните потребители и това изглежда близо с границата на непоносимост, е отговорът на това дали изживяваме енергийна криза или криза на покупателната способност. Тоест, в момента проблемът в България не е толкова с наличните мощности или със зависимостта от един конкретен ресурс - за наша радост. Проблемът е, грубо казано, от това, че сме бедни. А това, че сме бедни, е функция от много неща" - коментира Николов.

По повод скъпия ток за небитовите абонати и фактът, че някои общини спират уличното си осветление, за да пестят, Николов коментира, че държавата се е намесила доколкото може краткосрочно. "В по-дългосрочен трябва да се мисли как да се управляват по-добре общините и дружествата и да се направят механизми за по-дългосрочни договори с доставчиците на ток", изтъкна енергийният министър.

Според него държавата е положила усилия компенсациите за бизнеса да са навреме, така че да не се вдигат крайните цени за потребителите.

Припомняме, че преди дни премиерът Кирил Петков предупреди за евентуален риск за газовите доставки в случаи, че напрежението между НАТО и Русия излезе извън контрол. Министър-председателят все пак изрази надежда, че подобен сценарий е малко вероятен и няма да се стигне до криза.

"Надявам се, че конфликт няма да има. Ако излезе извън контрол и има мерки, може да има риск за газовите доставки. Вече говорихме с енергийния министър какви са ви възможностите. Хубаво е че сме производител на електроенергия. Но мисля, че няма да се стигне до това. Днес е повече риторика отколкото реална опасност", заяви той.