Двулевката от хартия отива в историята. Точно седмица живот остават на банкнотата.

От Българската народна банка обявиха, че от 1 януари я изваждат от обращение. На нейно място остава монетата.

Хартиената двулевка с образа на Паисий Хилендарски е с две емисии. Първата още от миналия век - 1999 година, втората - 2005. Според експерти средният живот на една банкнота е само няколко години, а поддържането на хартиени пари в обръщение се оказва скъпо.

„Тази банкнота повече от 2 лева й струва изработването, а пък после я пускаш в обръщение за 2 лева. Захабяването става от невнимание - остават ти в джоба, а ти ги изпереш заедно с дрехите“, каза Иван Данов, секретар на Дружество на нумизматите – София.

Повечето двулевки вече са изтеглени. А на пазара оказва се и търговци, и клиенти не са съвсем наясно със съдбата на двулевката

От централната банка съобщиха, че ще изкупуват обратно банкнотите останали в обръщение:

След 1 януари 2021 година банкнотите с номинална стойност 2 лева, (емисии 1999 г. и 2005 г.,) ще се обменят на касите на Българската народна банка по номинална стойност без ограничение на количеството, без такса и без краен срок на обмяна.

Но ако догодина откриете двулевка, която не сте похарчили - не бързайте да я сменяте на касите на БНБ. Може да се окаже, че тя струва повече. Особено ако е добре запазена

„Аз мога днеска да ви дам 3 лева. След 100 години може да струва и 50 лева“, обясни Данов пред бТВ.

Всъщност цената на двулевката след години ще зависи от това колко хора са запазили такива пари.