Митничари удариха 900 000 стоки-менте само за първите пет месеца на годината. По-голямата част от тях са за лятото – тениски, панталони, маратонки, джапанки, бански, както и козметика.

Броят задържани фалшиви стоки е с 200 000 по-голям спрямо същия период на миналата година, обясняват от Агенция "Митници" и допълват, че 80% от контрабандата идвала до България с тирове и коли, 16 на сто – със самолети и едва 4% по море.

Цени

"Тениска-менте на "Адидас", "Найк", "Рийбок" излизат на първите купувачи у нас около 1 лев за бройка. Обикновено по големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас, се предлагат по пазари и големи магазини вече за по 10 лв.

През летния сезон същите фалшификати може да видите на морето по сергиите на двойна цена – 20 лв. Има и много добри имитации, които стигат до 40-50 лв., но те се излагат в по-лъскавите магазини и молове, обясняват разследващи пред "Телеграф".

С парфюмите и козметиката било по същия начин. Маратонките и обувките държали по-голям скок в цената.

Големите количества от вноса се разпределят обикновено към София и Пловдив, сочат оперативните данни на МВР. Вече оттам тръгвали или за вътрешността на страната, или за съседни държави.

От митниците обясняват, че 54% от внесените контрабандно ментета остават за България, 42 на сто са за чужбина, а останалите са при други митнически режими.

А основните страни, от които идват фалшивите стоки са Турция, Китай, Хонг Конг и ОбединениТЕ арабски емирства.

Тирове

По-едрите контрабандистите предпочитали да смесват фалшивите стоки с истински. Бутали ги в кашони в тирове и представяли на границата документи само за част от товара. След това твърдяли, че нищо не знаят за ментетата на "Шанел", "Луи Вютон" и куп други луксозни марки дрехи и обувки. По същия начин действали и с детските стоки – играчки, дрешки.

Вече при храните било много по-сложно, тъй като те са на специален контрол заради по-краткия им срок на годност. Парфюмите пък представяли масово за тоалетна вода, а после ги пласирали ударно в сайтове.

Освен в тирове, контрабандистите използвали и куфарните търговци. Имало дори такива мъже и жени от пограничните райони, които припечелвали само, за да отидат и да внесат даден товар, споделиха разследващи. Те взимали по 100 лв. надница на ден. Имало и продавачи с малки магазинчета, които директно внасяли с бусове ментета, а после им лепели други етикети и твърдели, че всичко е оригинално.

"При тях печалбата е 200%, особено ако манипулират етикетите. Има и такива, които пришиват платнените етикети отстрани на дрехите, за да изглеждат маркови", споделят разследващите.

От митниците обобщават, че за миналата година изловените стоки-менте са близо 2 000 000. Тази година прогнозата е, че ще са много повече, тъй като и пътуванията зачестиха след падане на ковид ограниченията.