Остеоартритът е дегенеративна форма на артрит на ставите, характеризиращ се със загуба на хрущялна тъкан. При това заболяване има и възпалителен компонент, то често е причина за инвалидност сред възрастните хора. 

Физическите упражнения са абсолютно необходими при остеоартрит. Но за съжаление, много хора с болни стави избягват физическите упражнения. Според изследвания, повече от 40% от мъжете и 56% от жените с остеоартрит не си позволяват дори 10-минутна умерена или интензивна активност на седмица. По-малко от 13% от мъжете и 8% от жените извършват умерена физическа активност с леко натоварване по 150 минути на седмица. Ето какво още съветва авторът на статията - д-р Джоузеф Меркола.

“Фактът, че много хора с артрит водят пасивен и заседнал начин на живот, трябва да е тревожен сигнал за лекарите”, твърди водещ изследовател в тази област. 

Грешно е да се говори, че физическите упражнения са вредни за ставите. Мит е, че физическите упражнения “износват” коленните и тазобедрени стави. Точно обратното - данните доказват положителното влияние на физическите упражнения върху ставната тъкан. Важно е да се отбележи, че упражненията помагат да се намали болката в ставите и така да се облекчат ежедневните битови задължения. Освен всичко друго, ако тренирате достатъчно, за да отслабвате или да се поддържате в добра форма, вие на първо място понижавате риска от развитие на остеоартрит. Хората със затлъстяване страдат 2 пъти по-често от артрит в сравнение с тези, които имат нормално тегло. Защото наднорменото тегло оказва по-голям натиск на ставите, което може да доведе не само до остеоартрит, но и значително да задълбочи състоянието ви.

Диетата също има значение

Важно е да обърнете внимание на това с какво се храните - и за сваляне на наднормените килограми, и за борба с възпалението и укрепване здравината на костите и хрущялите. Така например, домашният костен бульон е забележителна храна при артрит, тъй като в него се съдържат редица важни хранителни вещества за костите и ставите, в т.ч. минерали, компоненти на колагена и хрущялната тъкан, силиций, глюкозамин и хондроитин-сулфат. Две наскорошни изследвания потвърдиха, че хората, които се хранят с обработени и пържени продукти, които консумират много захар и червено месо, са по-склонни към развитие на ревматоиден артрит от онези, които наблягат на много свежи плодове, зеленчуци, бобови продукти, птиче месо и риба. Редица добавки, сред които куркума, хиалуронова киселина и астаксантин, също могат да бъдат полезни за намаляването на болката и възпалението, свързани с артрита.  

Хората, страдащи от остеоартрит, следва да бъдат предпазливи и да избягват действия, които биха задълбочили болката в ставите. Следва да избягвате упражненията, които значително разтягат неустойчивата става. И въпреки това, програмата от упражнения трябва да бъде комплексна. Силова тренировка, високоинтензивни кардио-упражнения, разтягане на целия корпус - всичко това може да се включи в програмата ви за тренировки с оглед на вашата физическа форма. Ако страдате от остеоартрит на колянната става, непременно включете упражнения, укрепващи т.нар. четириглав мускул в предната част на бедрото. А вместо бягане или други упражнения с високо ударно натоварване, по-добре обърнете внимание на плуването и карането на колело. Ако след тренировката болката се задържи няколко часа, забавете темпа или опитайте други видове упражнения. Освен това има спомагателни устройства, които да намалят натиска върху увредената става по време на тренировка. Но най-добре се обърнете към физиотерапевт или квалифициран личен треньор, който ще помогне да определите дали е безопасен за вас обемът на натоварването.  

В корейската медицина свързват болестта с понижена бъбречна функция

В корейската медицина свързват артрита с понижена бъбречна функция. “Ако бъбреците са слаби, то в студено време отслабва циркулацията на енергията и кръвта, затова в ставите се натрупват остатъци от различни вещества...”, уверява корейският д-р Сео Хьо-сеока, директор на болница по корейска медицина. Тези остатъци с времето се разлагат и предизвикват артрит. За да регенерират хрущяла, е нужно да се укрепи здравето на бъбреците и белите дробове... Съвременната медицина също признава тясната връзка между бъбреците и костите. 

Установено е, че хормонът еритропоетин, който се отделя от бъбреците при понижено ниво на кислорода, дава сигнал на костния мозък да увеличи изработката на червени кръвни телца. Освен това бъбреците помагат да се регулира и усвоява калцият - ключово вещество за костите... 

“Когато хората са отслабнали, на тях им е нужно да засилят функцията на органа, разположен над болния. За бъбреците съответно този орган са белите дробове, затова може да възстановите фундаменталното здраве на костите, укрепвайки здравето и на белите дробове”, съветва корейският доктор. 

В източната медицина лечението на артрит включва поддържане на добро кръвообращение и запазване на топлината в ставите. Упражненията се справят с тази задача, но в източната медицина се използват също така методи като обгаряне с мокса, кръвопускане, иглотерапия и прием на билкови смеси. По думите на д-р Сео Хьо-сеока, за 6 месеца лечение с препарати от растителен произход и целенасочено изчистване на белите дробове може съществено да се възстанови хрущялът. Връщайки своята еластичност, той може да обърне в положителна посока запуснатия артрит.

Упражнения за укрепване на тазобедрената става при остеоартрит

• Легнете на едната страна със събрани крака и леко сгънати колене. Повдигнете коляното на крака, който е отгоре, доколкото можете, след което го отпуснете. Повторете 15 пъти, след това направете същото упражнение, като се обърнете на другата страна.

• Легнете по гръб, притиснете стъпалата към пода и повдигнете бедрата нагоре. Останете така няколко секунди, след което се отпуснете. Повторете 5 пъти.

• Легнете на едната страна със събрани крака и леко сгънати колене. Повдигнете крака, който е отгоре и като държите коляното изпънато, завъртайте стъпалото нагоре и надолу. Повторете 15 пъти, след което направете същото упражнение, като се обърнете на другата страна.

• Легнете на едната страна със събрани крака и леко сгънати колене. Повдигнете крака, който е отгоре и задържайки неподвижно стъпалото във въздуха, движете коляното нагоре и надолу. Повторете 15 пъти, след което направете същото упражнение, като се обърнете на другата страна.

Упражнения за гъвкавост при остеоартрит на тазобедрената става 

• Легнете по гръб, хванете се за дясното коляно и го приближете към гърдите си, докато не почувствате разтягане. Задръжте за 20 секунди, след което направете същото с лявото коляно.

• Легнете по гръб, хванете се с ръце за двете колена и ги приближете към гърдите. Задръжте за 10 секунди.

• Легнете на пода с лице надолу, като разположите ръцете паралелно на раменете. Опитайте да изпънете нагоре ръце, доколкото можете, като в същото време отделите горната част на тялото от пода. Така ще се наложи да се прегънете в кръста, но останалата част от тялото да е в съприкосновение с пода. Задръжте 20 секунди, след което се отпуснете.   

• Легнете по гръб и изпънете дясното коляно към гърдите. Задържайки го с двете ръце, го залюлявайте ту на едната, ту на другата страна в продължение на 20 секунди. След това направете същото упражнение и с лявото коляно. 

Полезни добавки 

• Куркума/куркумин - изследване установило, че ежедневният прием на екстракт от куркума в продължение на 6 седмици снема болката при остеоартрит на коляното.

• Витамин D - ако сте с ниско ниво на този витамин, го оптимизирайте с помощта на слънчевото въздействие или солариума. Ако нямате тази възможност, помислете за добавки с витамин D3 и витамин К2.

• Астаксантин - мощен антиоксидант и каротиноид с противовъзпалително действие. Намалявайки възпалението, този антиоксидант помага за предотвратяването на редица проблеми, възникващи заради самото възпаление, като ревматоиден артрит и остеоартрит. 

Изследване показва, че след прием на астаксантин в продължение на 8 седмици, болката при страдащи от ревматоиден артрит намалява с 35%, като в същото време с 40% се подобрява тяхната способност да изпълняват ежедневните си задължения.

• Хиалуронова киселина - ключов компонент на хрущяла. За съжаление, процесът на нормално стареене понижава количеството на тази киселина, която се синтезира от организма. Добавките с хиалуронова киселина помагат за ефективно омекотяване на ставите в продължение на 3-4 месеца. Можете да се доверите на ортопедите, които поставят инжекции с хиалуронова киселина в синовиалните пространства на увредените от артрит стави. Освен всичко друго, хиалуроновата киселина притежава противовъзпалителни и обезболяващи свойства. 

• Ципата под яйчената черупка - съдържа еластин и колаген. А също така и белтъчина, която поддържа подмладяването на тъканите. И не на последно място - аминокиселини и структурни компоненти, поддържащи стабилността и гъвкавостта на ставите. Най-лесният начин да се сдобиете с тези полезни вещества е като смелите на прах яйчената черупка и я добавяте в смутито си.

• Босвелия - особено полезна срещу възпалението при артрит и свързаната с това възпаление болка. При непрекъснато използване босвелията помага за поддържане на постоянния приток на кръв към ставите, поддържайки способността на ставната тъкан да повиши гъвкавостта и здравината си.

• Омега-3 мастни киселини от животински произход - много полезни и ефективни при артрит, защото намаляват възпалението. Опитайте да намерите висококачествени източници на тези мастни киселини от животински произход, например китова мас. 

• Бани с магнезиев сулфат (английска сол) ще запълни дефицита от сяра. Слага се около една четвърт чаша във ваната, като е желателно 2 пъти седмично да си правите такива бани. Изключително полезно за болни стави и артрит.

• Метил сулфонилметан - още една полезна алтернатива. Органична форма на сяра и мощен антиоксидант, който присъства в много растения. Продават го и като добавка.

Яна БОЯДЖИЕВА