Стотици имигранти, търсещи убежище в Норвегия, притежават снимки на екзекуции и отразяни глави на мобилните си телефони, съобщава "Дейли мейл".
Разкритието идва месец след парижките атаки и на фона на продължаващата имигрантска криза. Полицията признава, че увеличеният поток ги е принудил да затегнат проверките на входа на страната.
В телефоните са открити стотици снимки и видеоклипове на екзекуции и други брутални кадри като хора с отрязани ръце или отразани глави. Сред снимките имало и кадри на мъртви деца и други жертви на тероризма.
Имало и много снимки на знамена и символи на "Ислямска държава", съобщава норвежкия вестник Nettavisen.
Ерик Хогланд, ръговодител на програма за убежища, посочи, че е възможно изображенията да са били в телефоните по някакви други, невинни причини. Можело снимките да са просто свидетелства за войната и ужасите, от които бягат от родината си. Другата хипотеза е снимките да са в телефоните, за да преминават по-лесно в контролирани от джихадистите райони, представяйки се за част от тях.
По-рано този месец в поредно видео на "Ислямска държава" джихадистите се похвалиха, че имат планове да се възползват от мигрантската криза и да вкарат още джихадисти в Европа.
Американските власти пък обявиха тази седмица, че имат основателни притеснения, че "Ислямска държава" са се снабдили с печатна машина за паспорти и лесно могат да фалшифицират западни документи.
Прочетете още
- 19:00 Обляна в кръв жена изскочи от кола край Карлово, полицията задържа шофьора
- 18:00 Център за спасение или сборен пункт за зависими е „Розовата къща" в Пловдив?
- 20:00 Дисплеят показва лекаря ви, но отсреща е измамник - новата схема набира скорост
- 20:30 Русинова: Взехме проби от магистралите, ремонтите приключват предсрочно СНИМКИ