Астрономи обявиха изненадващо откритие - бързият радио импулс, наречен FRB 121102, не само се повтаря, а се повтаря в забележителен цикъл.

Първо около 67 дни източникът на мистериозните сигнали от Космоса е останал тих, а след това, за около 90 дни, той се е събудил отново, излъчвайки многократни милисекундни радиосигнали, преди отново да замлъкне, а целият 157-дневен цикъл се повтаря.

Бързите радио импулси от Космоса обаче са изключително загадъчни и няма гаранция, че цикълът ще продължи, настояват учените, цитирани от "Science News".

Бързите радио импулси са излъчване на радиовълни, които са много бързи, дълги само няколко милисекунди, идват от галактики на милиони до милиарди светлинни години.

През повечето време обаче импулсът е еднократен и повече не се задейства, което го прави невъзможен за прогнозиране и много трудно да бъде проследен.

Експертите не знаят какво ги причинява, въпреки че последните доказателства насочват към тип неутронна звезда, наречена магнетар. Но след като бяха открити няколко повтарящи се радио импулса, това може да бъде един от ключовете, който да помогне поне частично да се разреши мистерията.

Преди техният цикъл да бъде открит от астронома от Университета в Манчестър Каустуб Раджваде и неговия екип, FRB 121102 вече беше известен като най-активния бърз радио импулс досега, излъчил няколко пъти от откриването си през 2012 г. Тъй като се повтаря, астрономите биха могли да наблюдават активността му и да я проследят до галактиката - източник.