Идеята на здравното министерство да отпаднат медицинските бележки за извиняване на отсъствията от училище изненада лекарското съсловие и Министерството на образованието и науката (МОН), които в понеделник изразиха резерви спрямо предложението. 

Преди ден министърът на здравеопазването Христо Хинков съобщи, че се обсъжда отсъствията да се извиняват директно през амбулаторния лист от прегледа на ученика. Анонсираната промяна е продиктувана от силното обществено недоволство, породено от това, че личните лекари искат все по-големи суми за издаване на извинителните бележки. Сумите варират от масовите 2-5 лева, до над 50 лева за бележка.

Лекар поиска от дете 30 лева за медицинска бележка

Омбудсманът Диана Ковачева настоя медецинските бележки да станат безплатни за родителите и учениците и да бъдат включени в пакета от услуги, които Здравната каса заплаща на лекарите. За спешно решаване на проблема настоя и председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ), като реакцията на Министерството на здравеопазването не закъсня. Оказва се, обаче, че тя не е била съгласувана предварително нито с Лекарския съюз, нито с Министерството на образованието и науката (МОН), което наскоро поде паралелна инициатива за увеличаване броя дни, в които детето може да отсъства от училище по домашни причини.

Цената на медицинската бележка скочи до 57 лева

БЛС не е дал съгласие за отпадане на бележките

От съсловната организация на лекарите дадоха сигнал в понеделник, че няма да склонят толкова лесно на промяна, тъй като предложението на МЗ повдига много въпроси и не е било обсъждано с тях.

"За пореден път българските лекари се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със Съсловната организация. И в този случай, ръководството на здравното министерство, в лицето на министъра - проф. Христо Хинков, ни уведоми от телевизионния екран, че се планира медицинските бележки, с които в момента се извиняват отсъствията на учениците да отпаднат. Нещо повече, заяви, че БЛС е изразил принципната си подкрепа по готвената промяна, което не отговаря на истината", казаха от БЛС.

Разговори между Съсловната организация и Министерство на здравеопазването по тази тема не са водени и Български лекарски съюз не е давал принципното си съгласие, посочиха в своя позиция от съсловната организация на лекарите.

Според БЛС подобна промяна повдига много въпроси, сред които: каква част от "чувствителната“ информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея. От съсловната организация поставят още въпроса какво се случва с отсъствията на децата, лекувани в болниците, както и как ще се процедира с отсъствията на преглеждани в специализираната извънболнична помощ деца.

"С каква промяна в нормативната уредба ще се въведе тази новост? В какви срокове се планира да се въведе промяната? Какво се случва с отсъствията на децата лекувани в болниците? Какво се случва с отсъствията на преглеждани в специализираната извънболнична помощ деца? Как ще се упражнява контролът? И не на последно място да очакваме ли скоро да отпаднат болничните листове?", коментират от Лекарския съюз.

Изглежда спорът между Лекарския съюз и здравните власти по темата за медицинските бележки е относно това дали на лекарите ще се заплаща такса за това от Здравната каса. За разлика от медицинските бележки, които не са включени в основния пакет дейности, заплащани от НЗОК, издаването на болнични листове е включено и Здравната каса плаща на лекарите за тях. Сред личните лекари отдавна има недоволство заради това, че децата са освободени от потребителска такса, която държавата и НЗОК също не покриват.  

И МОН се изненада от идеята за отпадане на бележките

Оказва се, идеята е изненадала и Министерството на образованието и науката, тъй като по-късно в понеделник министърът на образованието Галин Цоков каза пред журналисти, че е научил за предложението от медиите, съобщи mediapool.bg. Цоков заяви, че в момента се водят разговори за формиране на междуведомствена група, която да обсъди предложението на Министерството на здравеопазването. "Тук трябва да се уточни дали медицинските бележки ще отпаднат изобщо като документ, защото това е свързано с промяна на нормативната база. Вторият, по-труден въпрос е, как ще се пренесе информацията от амбулаторния лист, така че тя да бъде защитена и в информацията, която достига до електронните дневници да няма чувствителна медицинска информация", каза министърът на образованието.

От Министерството на образованието и науката похвалиха електронните извинителни бележки: "Отпадането на хартиената медицинска бележка и замяната ѝ с електронна е облекчение, както за учителите, така и за родителите. Дигитализацията на процеса е важна стъпка в посока на прекратяването на порочната практика по представянето на фалшиви медицински бележки. Тази инициатива бе реализирана съвместно от МОН, МЗ и МЕУ само преди няколко месеца и в никой момент при съвместната работа не е била обсъждана промяна на вида документ. Заедно с това, честите отсъствия на децата са сред най-рисковите причини за отпадането им от образователната система. Затова и за МОН е от изключителна важност наличието на документ, издаден от компетентен орган, който да елиминира злоупотребите".

До тази седмица в Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование са постъпили над 1.6 млн. електронни медицински бележки за извиняване на отсъствия на ученици. Според МОН системата работи много добре и до този момент не са провеждани разговори с Министерство на здравеопазването за тяхното отпадане.