10 октомври е световен ден на психичното здраве. 1 милиард души по света имат някакъв психичен проблем.

"Смята се, че стресогенната среда, в която живеем, всички рискове на околния свят събуждат подобен тип психични страдания", посочи доц. Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България, съобщи БНТ.

Той уточни, че трябва да се разграничава тежката психична болест, която засяга много малък процент от населението, около 1%, от честите психични разстройства, които са най-често депресиите и тревожностите, и ги има при всеки пети човек.

"В България също имаме епидемиологично изследване, което показва, че всеки пети от нас е имал или има в момента психично разстройство и те от своя страна водят до едно голямо икономическо бреме за страните, включително за България, където се харчи по-малко от 2% от бюджета за здравеопазване за психично здраве, което е не само несъразмерно, но според мен скандално", каза Околийски.

Неглижирането на този проблем носи страдание не само на засегнатите и семействата им, но и на работодателите, които губят поради болнични, поради презентеизъм, подчерта доц. Околийски. Той обърна внимание и на състоянието на клиниките, в които се лекуват хората с психични заболявания и проблеми. Едва сега се обръща по-сериозно внимание от правителството на този проблем в здравеопазването и финансирането там.