Има три основни групи хора, за които ще важи зеленият сертификат, издаден въз основа на антитела, обясни проф. Радка Аргирова, имунолог.

Първа група:

Има редица хора, които са си купили от аптеката антитегенен тест, направили са го вкъщи, той е бил положителен и като едни съзнателни граждани, те са се изолирали, прекарали са вируса и когато им се измерят антителата, се вижда, че са имали среща с вируса.

Втора група:

Другите хора са тези, които са били в тежко състояние, веднага са приети болница, лекувани са и по тази причина не са влезли в националната система с тест, а са преболедували сериозно и си имат антитела.

Трета група:

Това са тези, които както се казва, са го изкарали на крак - тяхната среща с вируса е протекла асимптомнно, но и те имат антитела.

МЗ с информация за зеления сертификат за хора с антитела

"Сертификатът на база антитела ще важи за 3 месеца - науката показва, че е възможно за три месеца да има изменение в антителата, след това трябва отново да се тестват", обясни проф. Аргирова пред БНТ.

Относно видовете тестове за антитела, тя обясни, че съществува стандартна проба на СЗО, с която всички се сравняват.

"Ако стандартната проба е 100 единици, а тестът ви дава 10, вие ще трябва да умножите по 10 в случая, ако тестът ви дава 1,5 ще умножите по толкова, доколкото стане 100. В България е прието единицата за брой антитела да бъде 150", обясни имунологът.

По думите й такъв вид зелен сертификат вече се издава в Австрия, предстои да се въведе и в Швейцария.

Според нея той особено важен за здравните заведения, където голяма част от персонала е прекарала коронавируса.

Проф. Аргирова призна, че е възможно е да възникне нов вид на ковид у нас: "Никак не ми се иска това да се случва, засега сме с делта и делта плюс, непрекъснато се секвенират проби".