БСП внесе втори на недоверие към правителството, този път на мушката е сектор "Сигурност". От левицата решиха да направят този ход самостоятелно, като до момента са подкрепени само от ДПС, което обрича на провал вота още преди да е влязъл за обсъждане в пленарна зала. Междувременно червената лидерка Корнелия Нинова поиска отмяна на депутатската почивка, докато не се реши проблема на децата с увреждания, чиито майки поредна седмица са на палатков лагер пред Народното събрание. Отношенията между президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов започват да се затоплят, след като държавния глава призна успехите на министър-председателя по темата за Западните Балкани. За всички тези теми потърсихме за коментар математика и политически анализатор проф. Михаил Константинов, който разкри пред медията ни какви трусове може да сполетят правителството, както и какво се крие зад ходовете на БСП.
Интервю на Гергана Ингилизова/ПИК
- Проф. Константинов, днес БСП внасе втори вот на недоверие, този път темата е сигурност. Смятате ли, че е правилно избрана и ще има ли успех?
- Вотът няма да мине, това е ясно. Предполагам, че дори и в БСП не вярват, че този вот ще мине. Що се отнася до сигурността - да, има обосновани тревоги в обществото, че престъпността в България не е овладяна и дори се увеличава.
Аз обаче искам да обърна внимание на числата, такива каквито са публикувани от Евростат.
Така, че от една страна за миналата година имаме изключително висока разкриваемост на убийствата, имаме ниско ниво на престъпленията и въпреки това виждате, че обществото има противоположно впечатление. Ние трябва обективно да видим какво още може да се направи. Но е абсолютно безотговорно в държавата в която има най-висок процент разкриваемост на убийствата да се атакува по тази линия. Вярно е, че тази година имаше много неприятни случаи, двама бандити се стреляха в Ботевград, имаше две поръчкови убийства, имаше и шест убийства в Нови Искър, но там убиецът беше разкрит и всички останали конспирации по този случай са налудничави.
Подобрения в сектора трябва да им, хората трябва да се чувстват сигурно, но каквото и да си говорим, България е в първите три места по най-малко престъпления и го казвам най-отговорно. Всички данни ги има в интернет, които са грамотни да влязат и да четат Евростат.
- Числата са точни, но от къде тогава е това усещане на хората и редно ли е в този смисъл БСП да включва и инцидента с падналия хеликоптер на авиобаза Крумово?
- Това е много тежък инцидент. Този хеликоптер води парада на 6-и май, а това значи, че можеше в този ден да падне и да убие десетки хора. Сега дали е пилотска грешка или технически проблем, има комисия която трябва да каже, но правилно го включват. Въпреки това обаче този тежък инцидент не е елемент от престъпността, от сигурността - да. Аз обаче помня и как миналата година буквално всяка седмица падаше по един американски самолет, а бяха пилотирани от техните асове. Така, че нека не се захващаме за тази работа, нека случаят се разследва. Тук е важно да се обърне внимание на проблема с летателните часове, защото нашите пилоти нямат нужната подготовка поради липса на пари и техника, при това положение злополуките са неизбежни.
- Как ще коментирате искането на Корнелия Нинова и БСП да се прекрати депутатската почивка, докато не се реши проблема на майките на децата с увреждания - не е ли това опит да се яхне протеста?
- Всеки протест очевидно се използва с някакви цели. Проблемът с децата с увреждания е много тежък и той трябва да бъде решен, защото тук става въпрос за повече от 50 хиляди случая. Освен децата става дума за техните майки и роднини, стотици хиляди българи са засегнати от това нещо. Това са страхотни лични трагедии и ние трябва да спазим едно общо правило, а именно, че мярката на цивилизованост на едно общество се измерва с неговото отношение към хората в неравностойно положение, от която една съществена част са тези деца и хората които се грижат за тях.
Г-жа Нинова като е толкова загрижена за ефективността на работата на парламента да не се занимава с глупави вотове, които нито имат шанс, нито основание, а само ще изядат няколко дни парламентарно време. Аз съм сигурен, че депутатите преди да отидат да си починат трябва да решат този въпрос. Абсолютно недопустимо е майките да продължават да стоят в своите палатки като един укор срещу цялата политическа система. Най-простата сметка показва следното: ако искате на всяко такова дете, дори и след навършването на 18-годишна възраст да се отпуснат около 1000 лв. на месец, което не е много, но такива са възможностите на държавата. Това ще изисква около 600 млн. лв. на година. Не е малко, но България трябва да намери тези пари, за да може да се погрижи за тези деца.
- Едно от исканията на майките е да имат помощ, за да могат да работят, защото те имат професии, а децата им се нуждат от професионална грижа.
- Ние всъщност сме се лишили от тези майки по няколко линии. Първо те не упражняват професиите си. Второ, за голямо съжалени,е голяма част от тях няма да имат второ дете. Тоест ние понасяме тотална щета с изкарването на тези хора от активния живот. Трябва да се намерят социални асистенти и парите за които говорим може да са именно затова, за да може майките да работят и да се чувстват пълноценни. Този въпрос е решен в различни държави и проблемът е, че се дават много малко пари, а когато децата навършат 18 години, те остават в нищото, но те след тази възраст не спират и продължават до живот.
- Говорим за вот на недоверие на тема сигурност, в същото време майките с деца на увреждания протестират седмици наред. Възможно ли е това да обърне "каруцата" както се казва, на правителството?
- Възможно е, защото в политиката се натрупват малки събития, които добавят напрежение и всичко може да рухне. Аз обаче искрено се надявам, че специално за децата с увреждания ще се направи рязък пробив. Тук не става въпрос да паднат едни хора от власт, за да дойдат други. Това е един много тежък проблем и ние сме длъжници на тези хора. Не може това да продължава така и аз виждам позитивни елементи и виждам, че до няколко дни проблемът може да се реши с разписването на един проектозакон.
- Правилен ли беше ходът на премиера Борисов първо да приеме оставката на социалния министър Бисер Петков, а няколко часа по-късно да го върне на работа?
- Такива ходове не оставят добро впечатление, но премиерът Борисов е известен със своето реактивно поведение. Той реагира на кризисни ситуации, в редица случаи това е ефикасна политика, но една политика освен реактивна, трябва да бъде и проактивна. Надявам се искрено като човек този проблем да бъде решен и не вярвам, че има нормален човек, който да не го иска и това да стане още следващата седмица.
- Проф. Константинов, как ще коментирате затоплянето на отношенията между премиера Борисов и президента Радев? Видяхме, че държавния глава похвали правителството за политиката по време на европредседателството и заслугите ни за Западните Балкани.
- Това отдавна трябваше да се случи. Българските политици трябва да генерират еднопосочни сигнали и действия по отношение на външната си политика, а не да има два центъра на властта. Само трябва да се приветства президента Румен Радев за стъпките, които прави и се надявам, че законодателната и изпълнителната власт ще бъдат в синхрон с това. Българският президент, правителство и парламент трябва да действат като едно цяло и много се радвам, че видяхме първите стъпки в това отношение.
- Дали не го прави заради постоянните обвинения, че е президент на БСП и не е ли това опит да се разграничи от социалистите?
- Аз не бих могъл да знам какви са неговите мотиви. Аз гледам действията, те са важни. Това действие е правилно. Тази политика на сближаване на българските институции е правилна и трябва да продължи.
Всички трябва да помним, че България е над всичко. Ние сме временно на този свят, България е тази която ще остане след нас и това трябва да ни ръководи във всяко наше действие.