"След взривяването на Каховската ВЕЦ най-критична е ситуацията в окупираната украинска територия. Тежка е ситуацията в Нова Каховка, където живеят българи и са под окупация. След бедствието нямаме връзка с тях", това сподели българинът Юрий Паличев от Херсон, член на управителния съвет на българското дружество в Херсонска област "Хан Кубрат".

Москва иска от международната общност да осъди Киев за "Нова Каховка"

Той разказа, че от Херсон и неокупираните територии всички са евакуирани и са в безопасност. До момента всички техни близки и познати българи са живи, няма жертви, стана ясно още от думите му.

"Получих информация, че в едно от окупираните украински села - Саги, близо до град Олешки, нивото на водата е до 4 метра. Хората са на покривите на къщите. Няма как да им се помогне, обмислян е вариантът да ги спасят с лодки, но съществува опасност руснаците да стрелят по тях", допълни още Юрий Паличев пред БТА. 

Евакуират хиляди хора по течението на Днепър

Заедно със семейството си той успява да се евакуира от Херсон. В момента те се намират в бесарабското българско село Заря, Белгородднестровски район.

"Много наши българи от Болградски район ми се обаждат и предлагат помощ за настаняване на пострадалите. Обаче едва ли хората ще тръгнат за повече време. След няколко дни водата ще спадне и те чакат да се върнат в къщите, за да ги оправят след наводняването", каза Юрий Паличев.

По негови думи най-много българи живеят в град Херсон и Новая Каховка. Обединени са в българско дружество "Хан Кубрат".

"Дълги години бях председател на дружеството, организирахме много български събития. След това за председател бе избран Петър Чумаков. Имахме много набелязани планове, един от тях е откриването на български център, обаче войната попречи на всичко", подчерта Паличев.

Българската общност в Херсонска област наброява близо 1100 души, съгласно последното преброяване в Украйна от 2001 г. Първите няколко български семейства в Херсон се заселват през 1785 г., за което свидетелстват материали от "Историята на заселването на Херсонска област в края на 18 началото на 19 век".