Най-малко шестима души са загинали при изкачване на най-високия връх на планетата Еверест в последните 24 часа. Властите в Непал потвърдиха информациите за смъртта на трима алпинисти от САЩ и Индия, както и за изчезнал безследно ирландец. „Още двама алпинисти от Индия са загинали на 23 май на Еверест“, съобщиха от министерството на туризма на Непал.
Причината за трагедията е силният вятър, както и претъпканият от хора път към и от върха.
Общо 15 души са загинали тази пролет по осемхилядниците на Хималаите. Сред тях е и един българин – Иван Томов.
През 2018 година при изкачване на най-високия връх на планетата загинаха петима души, в продължение на целия пролетен алпинистки сезон през май, който се смята за най-благоприятен за покоряване на хималайските върхове.
Прочетете още
- 08:15 Трус във ВМЗ - Сопот: Целият управителен съвет подаде оставка
- 22:00 Гризачите стават все по-устойчиви на отрови - задава ли се нова пандемия?
- 21:00 Докато чакаме безопасни пътища: В Казанлък кърпят дупки направо в локвата ВИДЕО
- 00:01 Днес е 26.6.2026 - огледалната дата, която според мнозина сбъдва желания