Нов огромен айсберг се откъсна от Антарктида.
Леденият къс е с огромни размери – с площ над 1200 кв./км, което е приблизителната големина на Ню Йорк. Дебелината му пък достига 150 метра.
Отцепването е станало малко над 20 км от британската изследователска станция "Халей", но в базата по това време не е имало хора.
Британската антарктическа служба е била с ограничени действия от 2017 г. заради опасността, че може парчето да се отцепи във всеки един момент.
Северната пукнатина се разраства към североизток със скорост от около 1 км на ден през януари, но сутринта на 26 февруари се разширява със стотици метри, при това само за часове.
Според учените това се случва заради естествени процеси и няма доказателства, че изменението на климата е изиграло роля.
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие

Р0бот 09:46, 03.03.2021
Ковит роботи звас роботи лук с картофи запрашка.