Екип от изследователи в Израел откри протеини в COVID-19, които причиняват инфаркти и инсулти - постижение, което изследователите се надяват да помогне за разработването на нови лекарства.
Според д-р Бен Маоз от Университета в Тел Авив, един от авторите на изследването, "коронавирусът не е чисто респираторно заболяване, както си мислехме в началото, и ние идентифицирахме протеините, които излагат пациентите на повишен риск от инсулт, инфаркт и други проблеми, свързани със съдовата система".
COVID-19, или SARS-CoV-2, се състои от 29 протеина, пет от които водят до съдови проблеми. За да открият това, изследователите създават симулация на човешка съдова система и наблюдават въздействието на всичките 29 протеина. Оттам те успяват да определят кои протеини взаимодействат със съдовата система и как.
"Това, което открихме, е, че тези специфични протеини правят съдовата ви система по-пропусклива", казва Маоз, цитиран от АФП, в описание на това как петте протеина се намесват в нормалната функция на съдовата система. "Тръбите стават по-порести и не могат да задържат течност, както бихме очаквали".
Откритието може да доведе до нови терапии и лечения за пациентите, страдащи от смъртоносното респираторно заболяване.
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие