Група водещи американски и международни учени установиха, че не е необходима масивна реваксинация срещу коронавирус. Това са резултатите от проведеното изследване.

Групата експерти разказа за резултатите в авторитетното списание Lancet. Сред тях са двама висши служители от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), както и експерти от СЗО.

Съобщава се, че изследванията доказват, че одобрените от САЩ ваксини са все още високоефективни. В същото време ефективността на лекарствата срещу леките форми на заболяването може да отслабне с течение на времето. Ваксините обаче остават защитени срещу тежки заболявания.

По този начин новите данни показват, че няма нужда от въвеждане на допълнителни бустерни ваксини, съобщава CNBC. Експерти казаха, че може да се наложи реваксинация, ако имунитетът, образуван след ваксинацията, е отслабен още повече или се появи нов щам, който ще може да заобиколи защитата на ваксините.

В същото време твърде ранното разпределение на бустерите е свързано с определени рискове. Например, това е възможността за странични ефекти. Например, това е възпаление на сърцето, известно като миокардит. Най-често се появява след втората доза ваксина с тРНК.

На фона на новината, акциите в Moderna и Biontech, които произвеждат ваксини против ковид, паднаха средно с 5%. И така, в началото на търговията на основната сесия на борсата NASDAQ, ценните книжа на BioNTech паднаха със 7,65%, а Moderna - със 7,57%. Освен това акциите на Novavax паднаха с 4,72%. Акциите на Pfizer на NYSE поевтиняха с 2,36%. 

Междувременно неваксинираните хора са 11 пъти по-застрашени да умрат от COVID-19, отколкото тези, които са били ваксинирани срещу коронавирус, според доклад на други американски експерти.

Преди това американският президент Джо Байдън обяви огромни искания за ваксинация срещу коронавирус, за да ограничи растежа на делта варианта. Очаква се това да увеличи натиска върху десетките милиони американци, отказали ваксинации. Вирусът е убил повече от 650 000 души в Съединените щати, със средно 1500 смъртни случая на ден през последните осем дни, цифра, която не се наблюдава от началото на март.