За първи път космически апарат преминава през външната атмосфера на Слънцето. Американската космическа агенция NASA нарече това "исторически момент".
Успехът беше постигнат от сондата "Паркър", която се потопи за кратко в област около нашата звезда, която учените наричат корона.
☀️ Our #ParkerSolarProbe has touched the Sun!
— NASA (@NASA) December 14, 2021
For the first time in history, a spacecraft has flown through the Sun's atmosphere, the corona. Here's what it means: https://t.co/JOPdn7GTcv
#AGU21 pic.twitter.com/qOdEdIRyaS
Това се е случило през април, но анализът на данните го потвърди едва сега.
"Точно както кацането на Луната позволи на учените да разберат как се е формирала тя, докосването до Слънцето е гигантска крачка за човечеството, която ще ни помогне да разкрием важна информация за най-близката ни звезда и нейното влияние върху Слънчевата система", заяви Никола Фокс, директор на научния отдел по хелиофизика на НАСА.
Слънчевата сонда "Паркър" е една от най-смелите мисии, организирани някога от агенцията, посочва Ройтерс.
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие