По-рано тази година учените вече откриха, че град Ню Йорк неумолимо потъва. Учените са използвали сателитни снимки, събирани в продължение на 5 години, и са установили, че градът се потапя под вода с 1-2 милиметра всяка година.

Изследователите също установиха, че в Ню Йорк някои градски райони потъват много по-бързо от други. Екипът каза по това време, че един от факторите, допринасящи за потапянето, е теглото на небостъргачите. Това изследване се оказа много тревожно, но още по-опасно е, че има градове по света, които потъват под водата с невероятна скорост.

Сега изследователите смятат, че „потъващите градове“ се влияят от няколко фактора: теглото на сградите и прекомерното изпомпване на подземни води. В проучването учените измерват нивата на слягане в 99 крайбрежни града по света. Екипът използва в работата си сателитни данни, събрани между 2015 и 2022 г.

Проучването показва, че в повечето крайбрежни градове, изложени на риск от наводнения, земните маси потъват по-бързо, отколкото морското равнище се покачва, пише IFLScience. По този начин учените стигнаха до извода, че градовете могат да бъдат наводнени по-бързо, отколкото показваха досега моделите.

Екипът регистрира най-бързото потъване на земята в Южна, Югоизточна и Източна Азия. Бързо потъване на градове обаче е регистрирано и в Северна Америка, Европа, Африка и Австралия. Освен това учените настояват, че основният фактор, влияещ върху скоростта на градските наводнения, е извличането на подземни води.

Въз основа на резултатите от изследването учените класираха и най-бързо потъващите градове:

Тиендзин, Китай – потъване със скорост от 5,22 см годишно;
Семаранг, Индонезия - потъване 3,96 см на година;
Джакарта - потъва с 3,44 см на година.

Между другото, единственият американски град, включен в топ 10, беше Хюстън - той потъва със скорост от 1,5 сантиметра годишно.

Най-бързо потъващият град в света обаче си остава Мексико Сити в Мексико. Проучване от 2021 г. установи, че повече от 70 години, от 1950 г. насам, Мексико Сити потъва с доста постоянна скорост от 50 сантиметра на година. Освен това слягането тук не е причинено от изпомпване на подземни води. Основният фактор зад това бързо потъване е уплътняването на богатото на глина езерно дъно, върху което е построен Мексико Сити.

Учени: Ню Йорк потъва