Археолози, които проучват римския кастел Алмус в Лом, откриха малко златно съкровище, съобщи Валери Стоичков, ръководител на проучването.
Съкровището е от три много добре запазени златни монети от времето на византийския император Михаил VII Дука.
По негово време империята е в упадък, в период на несигурност и нападения от войнствени племена. Вероятно са били укрити, когато Ломград е бил нападан от печенези, узи и кумани.
Монетите имат голяма стойност, равняват се на 900 бронзови византийски монети.
Съкровището е втората монетна находка, открита в Алмус. В края на миналия век при разкопки е открита колективна находка от над 500 корубести и вдлъбнати монети.
Това говори за живота в средновековен Лом и значението му за империята, коментира Валери Стоичков.
Прочетете още
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО
- 08:26 Стана ясно кой е младежът, убит заради 40 евро на Лъвов мост
- 21:06 Нападнаха екип на GlasNews по време на репортаж край "Лъвов мост", има задържани СНИМКИ
- 23:00 Дневен хороскоп за 23 юни: Близнаци, любовта е във въздуха - уловете я!