Извършва ли се незаконен добив на злато в Кюстендилско и защо институциите са безсилни да спрат унищожаването на природата по поречието на река Струма?

Става въпрос за мястото, където река Драговищица се влива в река Струма, недалеч от Кюстендил. Било е изключително красиво място, но сега е грозна картина - с кратери, дупки и кал.

"Това е пресевната инсталация, тя пресява златото. Да изкарат на ден 40-50 грама злато. Говорим за ден", разказва пред bTV кметът на село Раждавица Стоян Ръждавички.

А законният начин за добив на злато е чрез концесия. Такава тук обаче няма. Възниква въпросът кой тогава добива злато и законно ли е това?

Залежите на злато в района на Кюстендил са открити по време на проучвания през 80-те години на миналия век.

"Понеже едно време се правеха такива изследвания и са разбрали, че има нанос на злато и държавата го добиваше около 90-те години и са се сдобили с карти какво има и търсят земята, купуват я и така", разказва още кметът на село Раждавица.

Днес държавата не експлоатира находищата, а жителите на района сигнализират, че златото се добивало нерегламентирано - със самоделни инсталации, разрушавайки природата по поречието на Струма.

Законно ли е всичко това?

Терените, на които се знае, че има злато, са частни земеделски земи. Златотърсачите ги купуват или наемат.

От Регионалната инспекция за опазване на околната среда твърдят, че са ходили многократно на проверки в региона. Писали са актове, които са падали в съда. Предоставяли са им документи от Министерството на финансите, че могат да обработват насипно злато.

Въпросният документ обаче не дава право за добиване на злато. Добиването му ръчно, без съществена намеса в природата, е законно, но машинното може да стане само чрез концесия за добив на държавни природни богатства.

50 грама злато струва най-малко 2500 лева на ден – само от една инсталация върху стар камион. Останалата част от инвестицията е багер и помпа за вода, за да се промива пясъкът.

Това е само една подобна инсталация по поречието на Струма в Кюстендилско. До село Раждавица в труднодостъпна местност има още една. Според местните тя работи само нощем. По всичко личи, че е самоделна, а камионът върху, който е поставена, е без номера. Подобна има и в село Шишковци.

Еколог настоява, че тази незаконна дейност създава риск за реката и за водните екосистеми. Тя дори може да пресъхне и да доведе до сериозни последствия.

Снимки: bTV