Пътните полицаи вече нямат право да вземат книжките или да спират от движение автомобилите на шофьори, които не са си платили глобите. Това е резултатът от постановеното вчера единодушно решение на Конституционния съд (КС).

С него се обявяват за противоконституционни двете принудителни административни мерки, които катаджиите използват, за да прибират рушвети, или да наказват длъжници като им пречат да пътуват зад граница.

КС смята, че истинската цел на двете мерки на КАТ не е да осигурят безопасност за движение по пътищата, а по-лесното събиране на глобите.

КАТ няма да взима книжки за неплатени глоби

Пред "Труд" омбудсманът Диана Ковачева настоя МВР на добра воля да върне книжките на хората.

"След жалби, с които ме сезираха граждани, пътуващи миналото лято за Гърция на море, стана ясно, че хората бяха спирани, отклонявани и след огромни опашки, трябваше да платят глобите си на гранично-пропускателния пункт.

За мен като омбудсман и като юрист е ясно, че подобна мярка е абсолютно недопустима - това е и становището на Конституционния съд, който казва, че правото на свободно движение е ограничено до степен на пълното му отнемане чрез прилагането на принудителни административни мерки за неплатени глоби".

Ковачева настоява, че глобите трябва да се плащат, защото те са санкция за неправомерно поведение на пътя, но България е правова държава и с тази мярка конституционните права на гражданите са тежко засегнати.

"Подобни отнемания на свидетелството за правоуправление, спиране на автомобила от движение за събиране на глоби на границата - нарушават много голям брой права. На първо място това е правото на свободно придвижване на територията на страната, правото да напуснеш страната, когато решиш, правото на собственост, а също така и правото на защита при връчване на подобни наказателни постановления. Смятам, че МВР би следвало да си даде сметка, че подобна практика е противоконституционна и би следвало на добра воля да върне отнетите книжки на хората", каза още омбудсманът.