Замърсяването, климатичните промени и старата инфраструктура по продължението на реките - това ли са основните причини за замърсяването на водите в България?

Много от реките в България са замърсени - такава е и река Ахелой. Тя се намира в Югоизточна България, област Бургас (общини Айтос, Бургас и Поморие) и се влива в Черно море. Дължината ѝ е 39,9 km. Реката се е превърнала в блато, а рибата е измряла.

Река Ахелой се образува от сливането на реките Мангърска (лява съставяща) и Арнаутска (дясна съставяща) на 166 m н.в. на около 3 km източно от село Бели дол, община Поморие. И двете реки извират от Айтоска планина, източно от село Дрянковец, община Айтос, като за начало се приема Арнаутска река. Тече в широка долина, до село Александрово на изток, а след това на югоизток. Влива се в Черно море до къмпинг „Ахелой“, на 1,2 km южно от град Ахелой.

Читатели на GlasNews.bg и хора от Ахелой сигнализират, че гледката там е потресаваща. Те споделят, че имат отчаяна нужда от помощ. "Задръстени и обиколени сме от свинарник, пречиствателна станция, тласкател и отпадъчните води, които се вливат в реката, а от там в морето", се посочва в сигнала до нас.

Междувременно в социалните мрежи попаднахме на кадри, които отразяват потресаващата действителност. На видеата виждаме мъртва риба и значително замърсяване. 

Евтаназираха белугата, спасена от река Сена ВИДЕО

Експерти на РИОСВ – Бургас, Басейнова дирекция "Черноморски район" и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда – София са проверили сигнала за наличие на измряла риба и наличие на фекална маса в река Ахелой.

При извършения оглед се е установило, че река Ахелой в проверения участък е много силно обрасла с водна леща. Наблюдава се обилно количество зелени и кафяви водорасли на повърхността. Оттокът на реката е изключително слаб.

Наличието на мъртвите екземпляри е в ограничен участък от реката с дължина около 100-120 м. Количеството на мъртвите екземпляри е около 30-50 броя с различен размер от 20 до около 40 см. основно от вида шаран, таранка и каракуда.

В района на установените мъртви екземпляри не се констатирани видими следи и наличие на фекални маси, както е изложено в сигнала.

Отбрани са 3 броя водни проби, като измерените показатели на място показват ниско съдържание на разтворен кислород съответно 0,64 мг/л , 0,65мг/л и 1,48 мг/л., при норма 3-6 мг/л.

Пробите ще бъдат анализирани по показатели - активна реакция, азот амониев, азот нитритен, азот нитратен, общ азот, общ фосфор, орто –фосфати като фосфор, химична потребност от кислород,биологична потребност на кослород.

Река Ахелой се влива в Черно море през тесен участък около 3-4 метра поради образувалата се пясъчна коса. Водите на р. Ахелой при устие са бистри, без следи от замърсяване. Водите на Черно море в района на вливане на реката са с естествен цвят и мирис.

В рамките на проверката са проверени канализациона – помпена станция "Ахелой" както и канализационни –помпени станции и тласкатели на хотелските комплекси в района. Не е установено преливане и изтичане от тях.

Извършен е оглед на Главен канализационен колектор I, при който е констатирано заустване на непречистени отпадъчни води с вид и мирис на битово-фекални от канализационната мрежа на гр. Ахелой и заустването им в реката. Дебитът на изтичащите води е постоянен.

Не е осигурено включване на всички отпадъчни води от канализационната мрежа на Ахелой в канализационна помпена станция "Ахелой" и пречистването им в Пречиствателна станция за отпадъчни води - Равда. Дадено е предписание за преустановяване на нерегламентираното заустване. От "ВиК" ЕАД ще бъдат предприети незабавни действия за отстраняване на компрометирания участък, като от страна на инспекцията ще бъде извършен последващ контрол. За установеното нерегламентирано заустване на отпадъчни води, към "ВиК" ЕАД Бургас ще бъдат предприети административнонаказателни мерки по Закона за водите, това съобщиха от пресцентър РИОСВ-Бургас.

Семейство почисти коритото на река СНИМКИ