Спирането на доставките на руски газ ще бъде тежък удар за българската индустрия и може да доведе до спиране или дори затваряне на производства. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

"Ако газоподаването спре, предприятията ще затворят. Ако продължи, но на непосилно високи цени, те ще ограничат дейността си или ще спрат, зависи от ръководителите и собствениците им", каза Велев. В момента българската индустрия няма полезен ход. Полезният ход е спиране на работа, заяви той.

Сериозен удар ще понесе машиностроенето, което е силно зависимо от газа. То е най-важната част от износа ни, като в сектора работят около 100 000 души. Селското стопанство, животновъдството, хлебопроизводството, плюс социалната сфера – болници, детски градини също са пряко зависими от "синьото гориво".

"Газпром" спира доставките на газ и за България

Най-непонятното в случая е защо се отказваме от схема на плащане, която с нищо не ни ощетява, няма никакви уловки с разлики в курса, просто трябва да открием сметки в посочената банка и да плащаме там, както сме плащали досега, учуден е Велев.

Има ли алтернатива

Българският бизнес не е уведомен дали са договорени алтернативни доставки на газ и в какви количества. Това, което знаем от министъра на енергетиката е, че алтернативите са с 40% по-скъпи. Това ще доведе до спирането на редица предприятия в химическата промишленост, металургията, производството на стъкло. Там ще се работи на загуба, докато може, обясни шефът на АИКБ пред БНТ.

Преминаването на друго гориво не може да стане от днес за утре. Това изисква месеци, в някои случаи години, подчерта той.

В най-добрия случай ще получим газ на 40% по-висока цена. Цените и в момента са много по-високи от тези, които ползволяват на индустрията да бъде конкурентоспособна. Нашите конкуренти в Америка ползват в пъти по-евтин газ, каза Велев.

Русия поднови доставките на газ за Полша

Абсолютно неоправдано е да се отказваме от сигурен, дългосрочен, евтин газ, за да търсим скъп газ, ден за ден, оттук и оттам, който освен високата цена носи голяма несигурност и риск от спиране на газоподаването, обясни Васил Велев.

Ние постоянно си създаваме проблеми, изкривяваме пазара и после казваме държавата трябва да подкрепи едно или друго. Държавата не трябва да пречи, категоричен е той.

Има дългосрочен договор, който е на много по-добри цени от тези на спот пазара. Защо да не използваме евтин газ по дългосрочен договор, а да купуваме оттук и оттам скъп газ, попита риторично председателят на АИКБ.

"За да се докарваме пред началниците, както би казал един бивш премиер", каза Велев, визирайки Бойко Борисов.

Нека тези, които си мерят договорите, да ги мерят със своите заплати, а не със заплатите на нашите работници, които изработват парите си с честен труд, призова шефът на АИКБ.