На 9 март църквата почита Светите четиридесет мъченици. Това са 40 римски войници от арменската кохорта в град Севастия в Малка Армения (дн. град Сивас), които след жестоки мъчения загиват за своята вяра в Христа през 320 г. Те са пострадали по време на гоненията на Лициний, започнали през 316 г.

Най-достоверното отразява тяхното мъченичество Василий Велики в свое произведение по време на техния празник, то е и най-старото сведение за тяхното мъченичество.

Според св. Василий тези 40 войници макар и да нямали връзката на кръвта, имали силната връзка на ХІІ легион и вярата си в Христа, за която и вяра били арестувани. Въпреки поканата да се отрекат от своя Бог, те поддържали вярата си и за това били осъдени да замръзнат в леденото езеро до Севастия. Само войник на име Мелитос се отрекъл и напуснал другарите си по вяра, излязъл от студените води и като отишъл да си вземе гореща баня, за да се затопли от рязката промяна на температурата, починал на място.

Светците войни са тясно свързани с българската история. Цар Иван Асен II удържа белстяща победа над епирския деспот Теодор Комнин край Клокотница, известна в историография като битката при Клокотница. В тяхна чест той издига църка на мястото на събитието, на хълма Хасара до днешното село Сталево и в престолни си град в Търново.

Днес имен ден празнуват Младен, Младена, Младенка, Горян, Вивиан, Вивиана. Някои приемат, че на празника на св. 40 мъченици (нар. Младенци), чиито имена са неизвестни, могат да празнуват всички без нарочен имен ден.