Русия не е непосредствена заплаха за НАТО, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от ТАСС. По време на пресконференция във Варшава той посочи, че отношенията между двете страни в момента са на качествено ново ниво, каквото не е имало досега.

"Не виждаме каквато и да било непосредствена заплаха в отношенията между членовете на НАТО и Русия", посочи Столтенберг. Липсва обаче и стратегическото партньорство между Алианса и Москва, каквото беше очаквано след края на Студената война, каза още той.

В петък вечерта Русия бе в центъра на вниманието на тяхната вечеря в емблематичната бална зала, в която бившият СССР и неговите сателити през 1955 година са подписали Варшавския договор, допълва БТА. "Вечерята бе посветена 98 на сто на отношения с Русия (...). Идеята е да изпратим на Путин посланието, че сме единни", каза френски дипломатически източник.

Политиката на НАТО спрямо Москва може да се резюмира в три пункта:

1. Да сме единни;

2. Да сме твърди по ценностите ни;

3. Да възстановим диалога", допълни същият източник.

Лидерите на НАТО са подкрепили на вечерята си в петък провеждането на заседание на Съвета Русия - НАТО на 13 юли и не са вземали други решения за Русия, предаде ТАСС, позовавайки се на източник от НАТО.

НАТО демонстрира единство спрямо Русия на срещата си на високо равнище във Варшава, заявявайки категорично, че няма да търпи нито един враждебен акт на източния си фланг., посочва от своя страна АФП. Алиансът обаче остави отворена врата за диалог.

Държавните и правителствени лидери на 28-те държави, част от НАТО, сред които бяха президентът на САЩ Барак Обама, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд, решиха да разположат четири батальона в балтийските страни и Полша. Това е безпрецедентно предизвикателство към Москва от времето на Студената война, отбелязва Франс прес.

"Това е историческо решение. НАТО показа много ясно, че ние сме единни и твърди", със задоволство заяви днес естонският премиер Таави Рийвас.

Лидерите на страни членки на НАТО, сред които е и българският президент Росен Плевнелиев, ще приключат срещата си с разговори с президента на Украйна Петро Порошенко, след като сутринта обсъдиха помощта за Афганистан, уточни АФП.

Още икономически и политически новини четете в Investor.bg