Народното събрание обсъжда на извънредно заседание поискания от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството на Кирил Петков с мотив - провал във финансово-икономическата политика.

Подкрепа за вота изразиха опозиционните партии: "Има такъв народ", ДПС и "Възраждане". Гласуването трябва да се проведе не по-рано от 24 часа след края на дебатите днес.

Към момента гласовете в парламента за вота на недоверие са 125, което е достатъчно правителството да падне. 115 са гласовете в подкрепа на кабинета "Петков" заедно с отцепилите се депутати от ИТН, 6 гласа не достигат засега, за да се обърне вотът.

При успех на вота ще се направи нов опит за формиране на кабинет в рамките на този парламент с мандат на "Продължаваме промяната". Ако не се състави правителство, вторият мандат за това ще получи ГЕРБ, а при неуспех и от тяхна страна, президентът връчва трети мандат на избрана от него политическа сила в Народното събрание.

В случай, че и тези процедури не успеят да излъчат кабинет, държавният глава разпуска парламента и насрочва дата за предсрочни избори. 

Какво заяви председателстващият парламента Мирослав Иванов преди да започнат дискусиите: "Днешният ден е изключително важен за България. Дебатите и последващото гласуване ще определят посоката, в която ще поеме страната ни. Към тази зала днес са насочени погледите на нашето общество с надежда и очакване". Той призова всички в залата да дадат пример, като покажат, че демокрацията и духът на парламентаризма в България са живи. Нека проявим взаимно уважение, въпреки идейните и идеологическите си различия. Нека днес аргументите да победят политиканстването. Моля ви днес да покажем, че в тази зала има достойни и почтени хора. Моля всеки от вас да се разграничи от език на омразата, от недостойно и непристойно поведение, от физически контакти и сблъсъци, тъй като днес ще прилагаме правилника в цялата му строгост."

Станислав Балабанов от "Има такъв народ" прочете декларация от името на парламентарната група: "Да променяш, да реформираш, да се бориш с корупцията, да защитаваш честта и достойнството, са качества, които трябва да са подплатени с дела, а не с фалшиви фрази. Илюзия за промяна, която носи със себе си единствено разочарование. Докато отсреща крещят, че съм и че сме част от мафията е редно да се опрем единствено на фактите, за да може българското общество да си създадат собствената си теза. Всеки един от нас в тази сграда е изпратен да служи на обществото. Напоследък като говорим свободно и се придържаме към фактите, сме част от мафията. Изведнъж и президентът от вчера е част от мафията, изведнъж и той е ГЕРБ и ДПС. Защо ли - защото е свободен, независим и казва истината. Понеже грозната истина не се харесва на Кирил Петков и Асен Василев, затова и президентът е част от мафията".

Засега на управляващите не им достигат гласовете за отхвърляне на вота, но при самото гласуване в залата конфигурацията може да се промени.

Депутатът Кирил Ананиев, обясни финансово-икономическите мотиви за вота на недоверие: рекордна инфлация след фалита на България 1996-1997 г., като инфлацията при храните е 23%, а България е първенец по ръст на потребителските цени в ЕС, обясни Ананиев. "Към момента планираният дефицит е 3,2% от БВП, с актуализацията това ще бъде превишено", прогнозира финансистът. "България вече липсва от международната карта на инвестиционните проекти", заяви още той. Сред другите мотиви са загубената на покупателната способност на населението. Ананиев прогнозира, че ще има фалити на общини през есента. "Фискалната политика на правителството е с предизборен характер и далеч от нуждите на населението. Публичната политика представлява заплаха за финансовата сигурност, а оттам и на националната сигурност на България", посочи още Ананиев.

Премиерът Кирил Петков отговори на тези критики. "Едни български фирми са успели да изнесат продукция на високи цени на външните пазари. Това се случва поради причини: по-висока добавена стойност или инфлация на външните пазари, но не може да бъде заради инфлацията в България. Това не може да е икономически аргумент. Подобен тип икономически внушения бяха правени непрекъснато в последните 6 месеца", опроверга министър-председателят изнесените данни на Ананиев. Премиерът също коментира, че дългът на България е намалял от 31,2 млрд. лева от края на 2021 г. до 30,5 млрд. лева. По данни на Евростат България е третата страна в ЕС с най-нисък дълг спрямо БВП след Естония и Люксембург. Той също така отрече твърденията, че фискалният резерв е останал празен. "Имаме 9,3 млрд. лева при минимално изискване 4,5 млрд. лева. Потвърден е положителният кредитен рейтинг", изтъкна още той.

Депутатът Никола Минчев от "Продължаваме промяната", който беше отстранен миналата седмица от поста председател на парламента заяви, че в новата ни история нито на недоверие не е бил успешен. "Но ако се съди по заявките на политически лидери, може да има и пробив този път. Да помислим обстановката, в която разглеждаме настоящия вот на недоверие и какво можем да постигнем ако вотът на недоверие е успешен. Да помислим добре ли е да хвърлим държавата си в политическа криза в момент, в който територията на нашия континент се води война на по-малко от 1000 км от нас. Дали ще бъде полезно за държавата да я хвърлим в поредни предсрочни парламентарни избори със съмнителен потенциал да излъчат ясно мнозинство? А ще бъде ли отговорно да оставим държавата без работещ парламент в момент, в който Планът за възстановяване и устойчивост изисква реформи, които ако не ги направим ще загубим милиарди евро", подчерта Минчев.

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев взе думата след Никола Минчев. "Дефицитът е 4,1 процента с COVID мерките и 2,5 процента без тях, точно както беше одобрен от парламента в края на януари. Това е дефицитът в България и той е един от най-ниските дефиците в Европейския съюз тази година", заяви от парламентарната трибуна Василев. Той добави, че има растеж на вноса: "При 55% ръст на цените на горивата и три пъти ръст на цените на газа, няма как да не нарастне вноса. Износът расте доста, дори ако махнем ефекта на инфлацията, расте с 20% във всички стокови групи. Износът расте и той не расте заради вашата опорка, която казвате, че расте заради износа на оръжие, а расте във всички сфери на икономиката", добави Василев, обръщайки се към своите колеги.

По повод твърдението за "заробващ дълг", Василев отговори: "Ние заварихме дълг от 31 млрд. и 218 млн. лв., към момента той е 30 млрд. и 462 млн. лв. или той е намален", заяви министърът на финансите. "България има третия най-нисък дълг спрямо БВП в Европейския съюз. Това, което виждаме в момента е дъг, който е нисък". Василев прочете и част от рейтинга на Международната рейтингова агенция "Фич" от 18 юни тази година: "Икономическото развитие през първото тримесечие на 2022 година се задържа изненадващо добре. Фич Рейтинг продължават да очакват умерено ускоряване на растежа през 2023 година".

"Това, което чувам, са популистки лозунги и икономическа философия, която, ако мога с едно изречение да обобщя е, да "да го ду*хат бедните", извинявам се за грубия език, но това е икономическата философия, която Вие проповядвате. Да не вдигаме пенсиите, защото щяла да се вдигне инфлацията.", изрази се цветущо Василев, което предизвика бурно неодобрение в залата на НС.

Депутата и председател на Комисията по бюджет и финанси Любомир Каримански от "ИТН" заяви, че на базата на коалиционното споразумение е трябвало до средата на тази година да се направи план за реформи в сферата на бюджета и финансите, но такъв не е бил намерен. "Аз лично не съм виждал такъв план за капиталова подкрепа на българския бизнес чрез грантови схеми и финансови инструменти в сферата на производството и услугите. Ние бяхме поне до началото на юни в коалицията и такъв план не беше представен. До средата на 2022 година трябваше да се изготви времеви план за предложените от другите групи реформи с разчети за тяхното финансово осигуряване“, заяви той и допълни, че се има предвид „всички онези сектори, които са приложения на коалиционното споразумение“.

„Второ, липсва въвеждане на цялостно капиталово бюджетиране в държавата до средата на 2022 година и приемане на многогодишна капиталова програма като част от бюджета, задължително използване на анализ разходи и ползи, отчитане на ефективността от капиталовите инвестиции пред обществото“, каза още Каримански.

Независимият депутат Иво Атанасов, който е сред отцепилите се от ИТН, разкри от парламентарната трибуна, че Караджов е диктувал парите за МРРБ и Тошко Йорданов е казал на Каримански, че ако парите не отидат в МРРБ или в енергетиката, те ще свалят правителството.

Министърът на растежа и иновациите Даниел Лорер отговори на Каримански, че промените в Българската банка и развитие са били с цел защита на интереса на държавата. "Съществуващи експозиции на банката, които вече са над 5 млн. лева, могат да бъдат променени с цялото съгласие на съвета, когато се отнася за синдикиран заем. Това е необходимо поради тежкото наследство и заемите от миналото, за да защитят държавния интерес". Той упрекна предишните управляващи, че за 12 години са водели държавата в комфорт, без толкова кризи, колкото сега, а само за 1 година, инвестициите са нараснали тройно, въпреки трите кризи - COVID-19 пандемията, инфлацията от газовата криза и войната в Украйна.

Деница Сачева от ПГ на ГЕРБ-СДС обвини Асен Василев в опит за внушение, че ГЕРБ са против увеличение на пенсиите. Средната пенсия по времето на Борисов нарасна до 200 лева и добавката от 50 лева беше дадена по негово време, коментира Сачева и попита Василев при увеличението на пенсиите откъде ще се вземат средствата за 2023 и 2024 година, които са милиарди, при положение че няма средносрочната тригодишна прогноза. Ще се вдигат ли данъците, за да се вдигнат пенсиите, попита тя. И предложи пенсиите да станат430 лева и добавката от 60 лева да остане до края на годината.

Социалният министър Георги Гьоков използва парламентарната трибуна, за да се обърне към Деница Сачева от ГЕРБ, която разкритикува политиката на правителството по отношение на актуализацията на пенсиите. "Преди няколко минути направихте предложение как да се увеличат пенсиите, но не казвате откъде ще дойдат повече пари. Питайте пенсионерите какво мислят за вашата политика към тях и дали няма да кажат, че извършвате геноцид към тях", разкритикува Гьоков бившите управляващи.

Народният представител Красимир Вълчев от ГЕРБ изказа своите мотиви за вота на недоверие: "Когато увеличихте заплатите само на учителите на 12%, инфлацията е 15%. Не разбрахте, че най-важната мярка е да пресечете инфлацията. Ако бяхте подкрепили бизнеса, това щеше да е най-добрата социална политика. Но на вас ви хареса инфлацията. Тя е повсеместен данък на всички, тя пълни бюджета, връщате една част от социалните плащания, спекулирате със социални категории, предлагате актуализации на 3 месеца, а хората са с намалена покупателна способност", заяви той.

Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов отново повтори, че мотивите да подкрепят вота на недоверие са две: фискалната политика и двойствената политика по отношение на Северна Македония. Той допълни, че премиерът Петков е работил еднолично срещу националния интерес на България по отношение на Северна Македония с "ятото си от съветнички". Той даде два примера как пред него заявил, че нещо трябва да се направи за "македонския език", а на друга среща, проведена с Урсула фон дер Лайен, е говорил за "българско малцинство" в РСМ. И допълни, че всичките тези неща са протоколирани, тъй като са от официални срещи.

Премиерът Кирил Петков отговори, че в последните няколко месеца в световните борси петролът се е качил с 55%. "Човек като Красимир Вълчев знае много добре, че тази инфлация е привнесена. И като се прави реторика, която е едва ли не функция на нашето правителство, това е просто една грозна лъжа. Едновременно с това съжалявам, г-н Ананиев, за икономическия срив, който се случи в първите три месеца с растеж на икономиката от 4%", обърна се Петков към Ананиев.

Петков адресира изказването си повтори, че темата с Македония се упражнява на една и съща дъвка, защото "същите тези хора поискаха 40% от оценката на милиардите за пътища да се случва в една тъмна стая в МРРБ. Хора от вашата група ясно казаха защо се сваля правителството и после г-н Йорданов се оправдаваше. Факт е, че искате вот на недоверие, защото не отиват парите там, където се бяхте договорили да отиват. 4 причини са истинската причина за този вот: Първият е Борисов, който се страхува, че правосъдието ще достигна и до него. Вторият е г-н Пеевски, който се страхува, че милиардите няма да стигнат до пътните фирми, които може би имат договорка с някои хора в тази зала. И за хората, които мълчаха досега, опитаха да се обяснят за еврото, но не го разбрахме - г-жа Митрофанова (посланика на Русия в България - бел. ред.) не е толкова страшна, не е нужно да се вслушвате толкова в това, което казва (след реплика на Костадин Костадинов, лидера на "Възраждане" - бел. ред.). В утрешния ден обаче от вас зависи - историята на България се пише в момента. Не разрешавайте българската политика и накъде да тръгне тази държава от 4 СМС на 4 хора, които да определят от тази зала къде да тръгне България", апелира Петков депутатите и допълни, че четвъртият човек, когото визира, е Слави Трифонов - лидерът на ИТН.

Отношението на ИТН като трето качество хора, доведе до всичко това. Казвал ви съм го и в личен разговори, това заяви министърът в оставка Гроздан Караджов от парламентарната трибуна, обръщайки се към Кирил Петков и Асен Василев. Според Караджов една лъжа колкото и да се повтаря, тя ще си остане лъжа.

Премиерът Петков излеза да отговори на Караджов, но преди да вземе думата депутатите от ГЕРБ скандираха "мафия".

Още по темата: 

Оптимист съм за вота на недоверие

Ще гласувам „за" вота на недоверие, но категорично съм против избори

От съвестта на шестима души зависи вотът на недоверие НА ЖИВО

Нинова: Правителство на малцинството е възможна и приложима формула