Премиерът Николай Денков коментира ситуацията с Руската църква. „Това, което е спешно е да бъде отворена църквата, за да могат миряните да влязат вътре. Знаете, че изцяло в рамките на Българската православна църква е да организира процеса. Вчера имах среща с представители на Светия синод, всичко, което е необходимо от държавата, ние ще го осигурим. Но не можем да се месим пряко в процеса. Тепърва предстои да се анализира нотариалния акт и собствеността”, коментира Денков.

"Църквата трябва да стои отворена. Именно затова Патриарха създаде необходимата организация. Не са изгонени руски свещеници, изгонени са хора, които са работили срещу националните интереси на България", заяви премиерът и добави, че е прочел доклада на ДАНС, който според него е достатъчно ясен и основателен следващите 5 години да не бъдат допускани тези хора в страната. Относно коментарите за евентуално забавяне на действията на агенцията Денков съобщи, че предстои разговор с председателя на ДАНС.

Патриарх Неофит назначи свещеници, които ще служат в Руската църква

„На 4 октомври е срещата с канцлера на Австрия, основната тема е Шенген. Разговорът ще бъде колко губи Австрия, че България и Румъния не са в пространството и колко би спечелила, ако сме вътре. Ако Австрия иска да бъдат защитени външните граници на ЕС, няма никаква причина да настоява нашите патрули да стоят на границата с Гърция”, добави премиерът. 

„Ако ние защитаваме по-добре външните граници, то няма какво да минава през вътрешните. Целият фокус и на ЕС трябва да бъде върху защита на външните граници. Австрия неколкократко е твърдяла същото. Смятам, че имаме силни аргументи, за да покажем на всеки, че България и Румъния трябва да бъдат в Шенген и това е от ползва за всички”, посочи Николай Денков.

Държавата е готова да съдейства за възстановяване на богослуженията в Руската църква

По темата за влизането в еврозоната Денков заяви, че решението ще бъде взето в средата на следващата година. 

Той уточни, че предстои обсъждане свързано със съществуването на служебни кабинети. "Цялата дискусия за служебните кабинети не е самоцелна, а резултат. Видяхме при продължителен период от служебни кабинети как президента еднолично може да завземе една огромна власт, която не му се полага по Конституция, като следва принципа на разделение на властите. Начина как да се избегне тази концентрация на власт е въпрос на дискусия", каза още той.