Членството на Северна Македония в ЕС е важно, но не може това да се случва за наша сметка, прекроявайки историята. 

Това каза премиерът Бойко Борисов в изявление след провелата се консултативна среща на тема „Преглед на двустранните отношения между Република България и Република Северна Македония в контекста на постигнатите резултати от работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси и очакваната покана към Македония за присъединяване към ЕС“, която се проведе при президента Румен Радев.

"Комисията свърши много. Досега са направили седем срещи. Има доста неща, които пред няколко години никой не е мислел, че е възможно да постигнем съгласие. Винаги съм казвал, че довчера говорехме, че сме един народ. Нека приемем, че сме братски народи. Нека тази убийствена война от страна на Скопие да не продължава, защото ние нямаме по-близък народ и хора.

Да ги спрем Северна Македония по пътя й след това би било записано в историята, че след като всички 27 страни са ги подкрепили, точно България ги е спряла... Нека спрат да си играят с историята и миналото и да се концентрират върху бъдещето. Разбира се това бъдеще пряко ни интересува коридор номер 8, разширяваме КПП", добави още премиерът.

Той изтъкна, че не всички политически партии са изпратили лидерите си на срещата, в което видя неуважение към държавния глава.

"Благодаря за днешната консултативна среща на президента. Мисля, че добре сме се разбрали с него", настоя Борисов.

От своя страна вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов заяви: "Надявам се, че това, което ще направим ще бъде много ясен сигнал за управляващите в Скопие, че времето на тупането на топката е приключило. Ние не може безусловно да подкрепим Македония и трябва да заложим много ясни условия. Забележете, че последната среща на комисията е насрочена точно за 15 – един ден преди да се съберат министрите и ръководителите в Брюксел, за да вземат решението", добави още той.

Каракачанов също каза, че най-добрият вариант е да няма разделяне на Албания и Македония по пътя им към Европа.