Националните територии на страните-членки на НАТО са територии на Алианса. Въоръжените сили на страните-членки са и въоръжени сили на НАТО. Това произлиза от Вашингтонския договор за създаване на НАТО, който всички страни-членки са ратифицирали. Вашингтонският договор не предвижда „втора категория“ страни-членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем. Това се казва в официална позиция на Министерство на външните работи по повод изказването на Министерство на външните работи на Русия, че войските на НАТО трябва да се изтеглят от България и Румъния.  

„В този контекст, съгласно Решение №1 на Конституционния съд на България от 4 февруари 2003 г. „войските на политически или военен съюз на държави - членки на този съюз или на съюзни държави, по ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер, не са чужди войски по смисъла на чл. 84, т. 11 от Конституцията, ако преминаването или пребиваването им през територията на страната е свързано с изпълнение на съюзнически задължения“.

Русия иска НАТО да се изтегли от България и Румъния

Призоваваме Руската федерация да проявява уважение към осъзнатия външнополитически избор на Република България за членство в НАТО и към решенията на българския Конституционен съд.

Призоваваме Руската федерация да остане ангажирана в конструктивен диалог със страните - членки на НАТО в Съвета НАТО-Русия, насочен към бъдещето на една по-единна и по-сигурна Европа, основаваща се на върховенство на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти“, се казва още в позицията на МВнР.

Настоящата криза в архитектурата за сигурност в Европа, както и кризата в и около Украйна, следва да бъдат разрешени с дипломатически средства и по пътя на диалога.

Борисов: Москва се опитва да се меси у нас, а президентът и правителството мълчат