Македонски българи призовават българските държавни мъже да не правят никакви отстъпки по въпроса за тяхното равноправие в РС Македония.

"То не може и не трябва да бъде предмет на преговори, а неговото гарантиране не може да бъде празно обещание за неопределеното бъдеще. Ключът към бъдещото разширяване на Европейския съюз трябва да бъде равноправието и добруването на всички народи от региона и на онези части от тях, които по силата на сложната балканска история днес живеят в съседни страни, сред други народи", се казва в призив на организациите на македонските българи в РС Македония, изпратено до президента Румен Радев, премиера Кирил Петков, председателя на Народното събрание Никола Минчев и до председателите на ПГ на политическите партии.

В обръщението македонските българи припомнят, че на 12 октомври са се обърнали с призив към тях да защитят решително техните права като българи в РС Македония, тяхното достойнство и съществуване като цяло.

"Подчертахме, че ключът към бъдещото разширяване на Европейския съюз трябва да бъде равноправието и добруването на всички народи от региона и на онези части от тях, които по силата на сложната балканска история днес живеят в съседни страни, сред други народи. Припомнихме, че ние, македонските българи, сме именно такава част от народ, която вече десетилетия е откъсната от своята татковина, че сме понесли сме много мъка, страдания и унижения, че оцеляхме въпреки насилствената асимилация, въпреки липсата на така нужната ни през годините подкрепа, с каквато околните държави щедро обгрижват своите сънародници в РС Македония", се казва в документа.

Македонските българи изразяват готовност да работят пълноценно и равноправно за своята държава, за нейното икономическо, политическо и обществено извисяване, а не като граждани "втора категория".

Според тях това може да стане единствено и само, ако получат конституционни гаранции за тяхното равноправие с останалите части от народи, както са вписани в Конституцията на РС Македония.

"Ние не искаме нищо друго освен равноправие. Ние искаме както всички останали части от народи в РС Македония да се радваме на своя език, традиции, история, паметници и всичко останало, което е свързано с нашата идентичност", се казва в обръщението.

"Свикването на новото Народно Събрание и встъпването на новото българско правителство ни дават надежда, че тези наши интереси ще бъдат решително защитени от Вас, като държавни и политически лидери на България, като се има предвид, че над 120 хиляди от нас са и граждани на Р България, на базата на доказан български произход, а други десетки хиляди са в процедура за получаване на българско гражданство", заявяват македонските българи.

Те очакват от българските държавници аргументираната и ясна позиция на България, заявявана досега да продължи да бъде твърдо и категорично отстоявана. Те не могат да приемат, че добавянето на българите, наред с всички останали народи и части от народи, както сега са изброени в Конституцията, може да бъде проблем за когото и да било в нашата държава. Обратното би означавало продължаване на десетилетната политика и практика на дискриминация спрямо тях.