Най-мощното изригване се случи на Слънцето, което принадлежи към клас X. Това са възможно най-мощните енергийни изблици на нашата звезда. Първоначално учените не очакваха появата на геомагнитна буря на Земята, но нови данни сочат, че тя ще се появи скоро.

Космическият кораб SDO стана свидетел на появата на най-мощното слънчево изригване на Слънцето, пише Space. За да бъдем по-точни, тази емисия на радиация на нашата звезда принадлежи към класа на най-мощните изригвания, който има обозначението клас X. Според учените ново мощно изригване принадлежи към клас X1.1, т.е. една от най-ниските граници за нивото на освобождаване на енергия в този клас такива събития. Всъщност слънчевите изригвания от този тип могат да имат безкрайно много цифрови обозначения след буквата X, защото това са най-опасните енергийни събития за Земята.

слънце, слънчево изригванецял екран
Снимка: NASA

Това слънчево изригване се случи в слънчево петно, наречено AR3341, вечерта във вторник, 20 юни. Такива петна на нашата звезда стават все повече и те все по-често провокират появата на мощни изригвания поради факта, че Слънцето постепенно достига пика на своята активност. Смята се, че повечето от най-мощните огнища могат да се очакват след година и половина.

Както стана известно на учените, потокът от заредени частици, излетял в космоса в резултат на изригване от клас X, достигна Земята за малко повече от 8 минути. Въпреки че подобна радиация не може да засегне пряко хората, тя засяга работата на сателитите, навигационните и комуникационните системи. В резултат на ново експлозивно събитие на Слънцето, над територията на Северна Америка, за известно време имаше прекъсвания в работата на късовълновите комуникации.

Космическият кораб SDO стана свидетел на появата на най-мощното слънчево изригване на Слънцето

Също така по време на следващото слънчево изригване голямо количество плазма беше изхвърлено в космоса, известно като изхвърляне на коронална маса. Първоначално данните показаха, че този плазмен поток не отива към Земята, а най-вероятно ще достигне до Марс. Следователно появата на геомагнитна буря на нашата планета не се очакваше. Учените предполагат, че като се има предвид, че слънчевата плазма също предизвиква много ярки полярни сияния при сблъсък със земната атмосфера, нещо подобно трябва да се очаква и на Червената планета.

Такива плазмени потоци обикновено отнемат няколко дни, за да достигнат Земята, а нови данни показват, че в крайна сметка в резултат на ново мощно слънчево изригване тази плазма лети към нашата планета. При сблъсък с магнитното поле на Земята, изхвърляне от Слънцето предизвиква геомагнитни бури с различна интензивност. 

Учените очакват такава геомагнитна буря да се появи още в петък, 23 юни, като влиянието й ще се усеща още няколко дни. Заслужава да се уточни, че според изчисленията на учените това няма да е най-силната геомагнитна буря и ще принадлежи към клас G1 или G2. Остава и възможността за нови проблеми с комуникациите, с работата на сателитите в космоса и енергийните системи на планетата. И разбира се можете да очаквате появата на ярко полярно синьо.

Превод: GlasNews