Нобеловият лауреат Константин Новоселов и колегите му от Швейцарския технологичен институт Шафхаузен (SIT) създадоха покритие на основата на графен, което унищожава 90% от частиците на новия тип коронавирус на SARS-CoV-2, грипен вирус и други патогени. За това съобщи самият той на 15 декември на онлайн пресконференция в централата на SIT.

"Сега работим върху създаването на нови функционални материали, способни да реагират на измененията на външната среда и да променят структурата си. Опитахме се да ги използваме в борбата срещу коронавируса, като създадохме покритие на базата на двумерни материали и полиелектролити, които могат да унищожат вируса", каза той.

Тези материали, които са форма на графен - двумерен въглерод, са способни да реагират на приближаването на частиците на новия коронавирус или други патогени и да променят структурата си така, че протеиновата обвивка на вируса започва да се разрушава.

Новоселов и колегите му изпитали действието на това покритие, като проследили как то взаимодейства с разтвори, съдържащи частици SARS-CoV-2 и различни щамове на грипа. Опитите им показали, че 90 на сто от частиците на патогените се унищожават, което означава, че тази форма на графен може да се използва в борбата срещу новия коронавирус.

Новоселов и Андре Гейм, и двамата европейски учени от руски произход, получиха Нобеловата награда за физика през 2010 г. за работата им по създаването на свръхтънката форма на въглерод - графен.

Припомняме, на 4 декември специалисти от Чешката република представиха разработен от тях документ, който неутрализира вирусите и бактериите, паднали на повърхността му. Според учените тестовете с вируси като COVID-19 показват, че те изчезват със 70% в рамките на 10 минути.

Освен това в началото на декември експерти от университета в Торонто в Канада съобщиха, че в някои случаи мелатонинът предотвратява коронавирусната инфекция. Учените предлагат да се разглежда мелатонинът като поддържащ или самостоятелен антивирусен агент.