По време на пандемията много хора може да са били заразени с вируса COVID-19 и да не покажат нито един симптом. Мистериозната причина за такава реакция на тялото към болестта не даде почивка на учените. Но скорошно проучване, ръководено от Калифорнийския университет в Сан Франциско, може да даде интересен отговор на този въпрос.

Проучването се фокусира върху генния вариант HLA-B15:01, който се среща при всеки пети човек, който остава безсимптомен след заразяване с вируса COVID-19. Изследователите откриха, че дори тези носители на този генен вариант, които никога не са се заразявали с вируса, показват имунен отговор към фрагменти от вируса SARS-CoV-2, пише ScienceAlert. Тези наблюдения предполагат, че вариантът HLA-B15:01 може да осигури известен имунитет, вероятно придобит чрез излагане на други инфекции.

Такъв имунитет може да бъде мощен инструмент в борбата срещу бъдещи случаи на инфекция с COVID-19. Разбирането на ранните имунни реакции, които насърчават бързото елиминиране на вируса, ще позволи на учените да разработят по-ефективни лечения. Това ще бъде положителна промяна в подхода, тъй като по-голямата част от глобалните усилия досега бяха насочени към борбата с тежките форми на COVID-19.

Генът HLA-B*15:01 принадлежи към семейството гени HLA (човешки левкоцитен антиген), които играят важна роля в поддържането на имунната система. Тези гени произвеждат протеини, открити на повърхността на нашите клетки, които помагат за разпознаването и борбата с чужди нашественици като вируси. Всъщност те помагат на имунната система да разпознае "нежеланите гости" и бързо да организира защита.

Проучването използва генетични данни от близо 30 000 регистрирани донори на костен мозък, за да търси всякакви HLA вариации, които биха могли да бъдат свързани с асимптоматична SARS-CoV-2 инфекция. Изследователите установяват, че 20% от заразените, но безсимптомни донори носят поне едно копие на гена HLA-B*15:01. Това е два пъти по-често, отколкото при заразените индивиди, които развиват симптоми.

Проучването установи също, че наличието на едно копие на този ген удвоява шанса човек да бъде без симптоми, ако бъде заразен. Още по-поразително е, че хората с две копия на гена са осем пъти по-склонни да бъдат асимптоматични.

Интересното е, че Т-клетките (вид имунна клетка), получени от носители на гена HLA-B*15:01 и неизложени на SARS-CoV-2, показаха устойчив имунен отговор към вируса. Този отговор беше ефективен дори срещу различни варианти на COVID-19, като Omicron.

Разбира се, важно е да се отбележи, че изследването не е перфектно. Симптомите са извлечени от собствените доклади на пациентите. Освен това, докато вариантът HLA-B*15:01 е доста разпространен сред европейците, той може да не е толкова разпространен сред други популации. Следователно бъдещи проучвания, включващи по-широка и по-разнообразна група от участници, биха позволили да се направят по-точни заключения.

Въпреки тези недостатъци, потенциалното значение на получените резултати е широкообхватно. Те предоставят ценна представа за ранните отговори на инфекцията и могат значително да помогнат при разработването на ваксини и терапевтични средства.

Така в борбата срещу вече почти сезонния COVID-19 разбирането и използването на възможностите на генния вариант HLA-B * 15:01 може да се превърне в решаващ фактор. А за всеки пети човек, който е носител на този генен вариант, той може да се превърне в тайно оръжие в борбата с коварния вирус.

Превод: GlasNews