Лекарствата срещу COVID-19 няма да бъдат панацея и не може да се разчита изцяло на ефекта им. Имат обещаващ ефект при по-възрастните, хронично болните или тези с поне едно придружаващо заболяване. Това каза  доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница.

„Ефикасността им е най-висока, когато се приемат в първите дни от началото на инфекцията, до 5 дни максимум от началото на симптомите. Обсъжда се висока цена на тези медикаменти. До момента наистина най-ефективно се оказва ваксината. В момента доминира Делта вариантът. Все още няма настъпване на грипна епидемия, приветствам поставянето на противогрипна ваксина", допълни още доц. Снежина Михайлова пред БНТ.

„Няма противопоказание да се постави противогрипна ваксина преди или след имунизация срещу COVID-19, като трябва да има отстояние минимум две седмици между двете ваксинации. Двете инфекции в началните етапи протичат сходно - температура, отпадналост, болки в гърлото. Ефектът от въвеждането на зеления сертификат ще се види по-нататък във времето, затова и тази вълна е толкова продължителна“, каза доц. Снежина Михайлова.

МЗ: От декември в България ще лекуваме ковид с хапче за 5 дни

Припомняве, че у нас вече са доставени двете нови лекарства за коронавирус, които бяха одобрени от ЕМА. Европейската агенция по лекарствата даде положително становище за Ronapreve и Regkirona. Те са на основата на антивирусни моноклонални антитела.

Моноклоналните антитела се вливат венозно. Те се използват за пациенти с лека до средно тежка форма на коронавирусна инфекция и не са хоспитализирани.

Освен това през декември се очаква у нас да има лекарство - под формата на таблетка, което да се прилага при хора с ковид в началото на болестта.