Наргилето е средство за пушене на тютюн с дълга история в културната традиция на Ориента. У нас напоследък пушенето на наргиле доби голяма популярност в наргиле барове и в нощните заведения. Смята се, че пушенето на наргиле е по-безопасно от пушенето на цигари с тютюн, защото водата в него пречиствала дима, защото в тютюна се смесват билки и ароматни сушени плодове, пише списание хера.бг.

Истината е, че пушенето на наргиле може да е дори по-опасно от пушенето на цигари. И тъй като Министерството на здравеопазването не разполага със законова база, за да контролира наргилетата, на практика няма ограничения при ползването им, освен тази, тютюневи изделия да не се предлагат на лица под 18 години.

По данни на МЗ, водата не пречиства изцяло от всички 250 вредни съставки в тютюна, 80 от които са канцерогенни. Това е опасен мит, носещ огромен риск, защото точно младежите посягат към наргилето, смятайки, че по е по-безвредно.

При закоравелите пушачи зависимостта им към никотина ги кара да пушат по-продължително наргиле, за да заситят глада. Ако една цигара се пуши за средно 2-3 минути, пушенето на едно наргиле отнема средно 45 минути.

Това продължително въздействие на дима, съдържащ въглероден диоксид, катрани и др. остатъчни от горенето на въглените съединения, води до намаляване на кислорода, който стига да клетките, тъй като въглеродният диоксид блокира хемоглобина. В резултат може да се стигне до хипоксия и дори припадъци.

В заведението не можем да контролираме субстанцията, която ни се предлага в наргилето. Избираме между различните вкусове, но не четем етикети, произход и т.н. Реално в това, което пушим, може да има всичко, включително психотропни вещества и наркотици.

С вдишването на дима, поглъщаме и остатъчни продукти от изгарянето на въглените, които загряват водата на наргилето. Това допълнително “обогатява” дима с канцерогени и катрани, които се напластяват в белите дробове.

Ниска хигиена също е рисков фактор от пушенето на наргиле. В случаите, в които не се сменя мундщука между двама или повече пушачи, могат да се пренесат различни болести, разпространяващи се по слюнков път – херпеси, хепатит. Отделно разнообразни бактерии като стафилококи, които допълнително влошават общото здраве.

Подобно на електронните цигари, чието присъствие също не е съвсем регламентирано, младежите виждат в пушенето на наргиле алтернатива, начин да бъдат готини, да се почувстват общност. Но сме длъжни да ги информираме за всички рискове.