Финансовата стабилност е една от главните причини, която спира повечето двойки да се решат да станат родители.

С пристигането на малчуганите обаче притесненията от финансов характер продължават и понякога са в състояние да се превърнат в сериозен проблем, пишат от Vesti.bg.

Всеки родител се сблъсква със случки, в които трябва да обясни на детето си защо не може да му купи определена вещ. Често обаче тези разговори не са много приятни, но пък са полезни.

Разговорите на тема финанси на разбираем за детето език ще го превърнат в човек, който цени стойността на парите и най-вече вложения труд от страна на неговите родители.

Вижте кои са уроците, които е добре да внушим навреме, в галерията долу.

Правило номер едно: Парите не растат по дърветата

Чували сме го много пъти като деца, нали? Банално, но и вярно. Децата трябва да знаят колко труд полагате, за да изкарате парите, с които се опитвате да ги направите най-щастливите малчугани  на света.

Покажете им как да разпределят джобните си

Давайте им седмични джобни, като първоначално ги оставете сами да решат как да ги харчат. Ако преди края на седмицата се обърнат с молба към вас за още финансови средства, поговорете с тях и им дайте съвети за това как разумно да разпределят парите си за цялата седмица.

Търпението се възнаграждава

Традицията на „купи сега, плати после” е много лош пример за подрастващите. Научете децата на търпение и им обяснете, че е по-добре да спестят средства за това, което искат да си купят, вместо да използват привидно лесния начин и да прибягват към изкусителните кредитни карти.

Планиране на месечния бюджет

Да не харчим всичко наведнъж. Много важно правило. Планирането на месечните разходи е изключително полезно качество, което ще осигури сигурност и спокойствие на децата ви за в бъдеще.

Спестявания за нова играчка

„Който усърдно спестява, той всичко получава.” Учете децата си да спестяват. Това ще им е много полезно, защото по този начин ще се научат, че спестяването всеки месец, дори и по малко, си заслужава.

Водете си записки на разходите

Понякога дребните неща правят най-големите разходи в месечния ни бюджет. Воденето на записки позволява по-обширен и детайлен поглед върху това, за което харчим пари. Записките ще ни помогнат да разпределяме парите си по-разумно.

Направете списък с желанията на детето ви

Оставете го да напише всички неща, които иска да си купи. После го накарайте да ги подреди от това, което желае най-силно, до това, от което има най-малка нужда. Така ще го научите да подрежда разумно приоритетите си.

Разкажете му за предимствата на спестяванията

Обяснете му колко по-ценно е човек да спестява вместо да прибягва до кредити или заеми от банката. Дайте му свой личен пример.

Малко размисъл никога не е в повече

Обяснете им да не вярват на всичко, което виждат по телевизията и в социалните мрежи. Нека не са толкова доверчиви и да не се хвърлят да купуват всичко, което се изпречи пред погледа им в интернет.

Как да използваме парите за добри цели

Нека знаят, че парите не ни служат само за купуване на разни неща и плащане на сметки. Обяснете им какво е благотворителност, колко кампании има за даряване на средства за различни каузи. Парите невинаги са нещо лошо, те могат да спасят животи.