Европейската комисия преди три години предложи да се премахне сезонната смяна на часовниците, но държавите членки все още не са постигнали съгласие по този въпрос и изглежда няма да го направят в обозримо бъдеще.

"В неделя, 31 октомври, ще преместим стрелката на часовника", заяви говорителят на Европейската комисия Стефан де Кирсмакер.

Промяната на лятно и зимно часово време трябваше да приключи през 2019 г., след като бившият председател на ЕК Жан Клод Юнкер го предложи за целия Европейски съюз през 2018 г., оставяйки членовете да решат дали да запазят лятно или зимно часово време.

Предложението беше подкрепено от Европейския парламент през 2019 г., но трябва да бъде прието от държавите членки, припомня "Днес.бг". В момента няма индикации, че предложението може да получи тяхната подкрепа.

Тази есен ще преместим стрелките на часовниците с един час назад на 31 октомври. Това трябва да стане в 04.00 часа след полунощ. Всъщност това е общоприетото астрономическо време, докато лятното е извънредно.

През септември 2018 година Европейската комисия излезе с предложение местенето на стрелките да се случи за последно, като различните държави да изберат до март дали искат да останат на астрономическо време (зимно), или на лятно часово време. Прекратяването на смяната на часа обаче се отложи.

Смяната на часовото време на зимно и лятно е съгласно постановление № 94 от 13 март 1997 г. на Министерския съвет. С него се въвежда всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври лятното часово време да премине в зимно, а в последната неделя на март - към лятно.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник "Парижки журнал" през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г.