Основният удар ще е по тежко губещия бизнес в Европа, прогнозира Morgan Stanley

Американският гигант Ford вероятно ще съкрати около 25 000 работни места, или цели 35% от служителите си, в хода на предстоящото си преструктуриране, прогнозира анализаторът на Morgan Stanley Адам Джоунъс в бележка до инвеститорите. Основният удар ще е по европейското поделение на Ford, чиято стойност според инвестиционната банка в момента е отрицателна - минус 7 милиарда долара. Засегнати от преструктурирането ще са и почасовите работници на компанията в САЩ и Канада, смята Джоунъс.


Инвеститорите очакват от новия шеф на Ford Джим Хакет да увеличи чувствително нормата на печалба. Снимки Ford

От компанията побързаха да излязат с официално опровержение, което обаче на практика казва само, че промените ще станат "основно извън Северна Америка", и ще бъдат предприети след "фокусиран и внимателно обмислен подход".

Ценните книжа на компанията, която единствена от голямата американска тройка избегна банкрута при кредитната криза, са загубили над една пета от стойността си през тази година. Новият изпълнителен директор Джим Хакет обеща на инвеститорите мащабно преструктуриране, което ще икономиса около 11 милиарда долара за следващите пет години. Оттогава обаче не са оповестени кой знае колко детайли около това преструктуриране.


Ford вложи над два милиарда евро в завода си във Валенсия, Испания, което вероятно ще го предпази при бъдещото преструктуриране. Не така стоят нещата с румънския завод на компанията в Крайова, въпреки далеч по-ниската цена на труда там

Засега е известно само, че китайският бизнес на Ford ще се отдели в нова компания, а също и че гигантът ще инвестира сериозно в нови технологии като електрическо задвижване и най-вече автономно управление. От Ford потвърдиха, че ще има съкращения на част от 70-те хиляди работници в компанията, но не са казали за точно каква част става дума.

"Ние очакваме голяма част от действията по преструктурирането да са съсредоточени върху Ford Europe", пише Джоунъс, цитиран от The Financial Times. Европейското поделение е на червено със 7 милиарда долара по оценка на Morgan Stanley. "Очакваме обаче и значителни усилия да бъдат положени в Северна Америка, включително раздяла със сериозна част от работниците на пълен щат и почасово заетите от синдикатите UAW и CAW".


Заводът във Валенсия от птичи поглед

Преди седмица General Motors, другият гигант на американското автомобилостроене, обяви, че планира да съкрати 15% от работниците си в Северна Америка и да замрази седем завода в глобален мащаб като последица от решението да намали производството на малки автомобили. Само в САЩ това означава затварянето на четири завода и съкращаването на 14 000 работници.

Допреди година нещата за европейското поделение на Ford изглеждаха добре - то отчете най-високата си печалба от кризата насам, и то още преди пазарния дебют на новите поколения на Fiesta и Focus. Това обаче до голяма степен се дължеше на еднократни ефекти, а после и опасенията покрай Brexit изядоха този ефект (Великобритания си остава най-важният пазар на компанията в Европа). Тази пролет Джим Хакет призна, че е "изключително недоволен" от представянето на европейския клон. Още тогава се появиха спекулации, че Ford ще търси купувач за бизнеса си на Стария континент по същия начин, по който GM продаде Opel на групата PSA.