Още не е ясно кой ще плаща тестовете за учениците, стана ясно от думите на министъра на образованието Николай Денков.

Той каза, че становище на Министерския съвет е определило, че образователното ведомство не може да купува тестове, както поиска предишният министър на здравеопазването.

"Призовавам го да има общ механизъм, т.е. работа между експертите, след това - решение на политическо ниво, в което участват и двете министерства. Това, което мога да кажа, е ситуацията към днес - всички средства за закупуване на тестове досега са възложени на Министерството на здравеопазването с решение на МС. Ние не можем да купуваме тестове", посочи той, цитиран от БНР.

Николай Денков призова да има ясен план за присъствено обучение на учениците в условията на пандемия.

"Най-големият проблем е свързан с това, че ние не знаем какво ще се случи през февруари с новата вълна. Трябва да имаме ясен план, който не е готов в момента, при който училищата или да не бъдат затваряни, или, ако са затворени, това да бъде за съвсем кратко", каза Денков.

А от днес се възстановява присъственото обучение за паралелките, в които 30 процента от учениците искат да се върнат в училище с тестване или със зелен сертификат.

Досега, ако за 50 процента от учениците нямаше съгласие за изследване или зелен сертификат, целият клас оставаше в електронно обучение, което ощетяваше желаещите да учат присъствено. Чрез намаляването на изисквания процент в училище ще се върнат повече деца, които сега са вкъщи заради отказа на своите съученици или на техните родители за изследване за COVID-19 веднъж в седмицата.

Промяната беше направена с решение на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование на 9 декември, припомнят от МОН.

Несъгласните с щадящите тестове ще продължат да се обучават от дистанция. Според насоките за обучение в условията на извънредна епидемична обстановка училищата ще осигуряват на тези деца и младежи синхронно или асинхронно обучение в зависимост от своите възможности.