В епохата на Великите географски открития португалският мореплавател Фернандо Магелан достига Тихия океан. Петкорабната испанска експедиция на Магелан през 1520 година навлиза в Тихия океан в рамките на първото в света околосветско плаване.
Започва срещата в Техеран. През 1943 година държавните ръководители на трите страни от антихитлеристката коалиция Франклин Рузвелт (САЩ), Уинстън Чърчил (Великобритания), Йосиф Сталин (СССР) решават по-нататъшния ход на бойните действия срещу фашистка Германия. Два дни по-късно, с приключването на срещата на 1 декември, е взето решение за откриване на втори фронт в Европа.
Първата в света автомобилна надпревара се провежда в американския щат Илинойс. Победителят в ралито през 1895 година развил скорост от 12 км/ч.
В продажба е пуснат първият фотоапарат “Полароид” - годината е 1948. Звездата на “Бийтълс” Джон Ленън изнася прощален концерт.
На 28 ноември са родени: американският актьор Ед Харис, австрийският писател Стефан Цвайг и др.
На 28 ноември умират: италианският физик Енрико Ферми, румънският общественик, политик, историк и литературовед Николае Йорга...



2016 г.
Канадски изтребител CF-16 се разбива близо до военно поделение в Студено езеро, Алберта. Пилотът на изтребителя загива.


2015 г.
Президентът на Русия Владимир Путин подписва указ за въвеждането на ограничителни мерки срещу Турция.


2014 г.
Папа Франциск посещава Турция, където призовава за диалог межди религиите и прекратяване на ислямския екстремизъм и се среща в президента Реджеп Таип Ердоган и с вселенския патриарх Вартоломей I Константинополски.


2013 г.
При преминаване през перихелия ядрото на кометата C/2012 S1 (ISON) се разпада.


2012 г.
Европейската комисия утвърждава план за реструктуриране на четири испански банки (Bankia, Banco de Valencia, NCG и Catalunya Banc) със сума от 37 млрд евро.


2011
Правителството на Кувейт подава оставка.

В Египет се провеждат парламентарни избори.

В Сейнт Лусия се провеждат парламентарни избори.

В Гаяна се провеждат парламентарни избори.


2008 г.
На 12 ноември 2008 г. 15-ят всеамерикански събор в Питсбърг избира Негово светейшество Йона, светско име Джеймс Пафхаузен за архиепископ на Вашингтон и Ню Йорк, както и за митрополит на цяла Америка и Канада. Тържествената му интронизация като глава на Американската православна църква се състоява на 28 ноември 2008 г. в църквата "Св. Николай" във Вашингтон.
През 2009 г. митрополит Йона е сред християнските лидери в САЩ, които подписват т.нар. „Манхатънска декларация”.
На 6 юли 2012 г. митрополит Йона подава оставката си пред Светия синод на американската православна църква, който я приема на 7 юли.


2006 г.
Провежда се първият уеб видеочат с космоса.


2004 г.
Експлозия в мина за въглища в Китай, загиват 144 миньора.


2004 г.
Провеждат се парламентарни избори в Румъния. Резултатът е изравнен между Алианса между Социалдемократическата партия и Партията на хуманистите, който печели 132 места в Камарата на депутатите и 57 места в Сената, и Алианса “Справедливост и истина”, завоювал 112 места в Камарата на депутатите и 49 мандата в Сената. Ултранационалистите на Вадим Тудор получават 48 места в Камарата и 21 – в Сената, а Демократичният съюз на унгарците спечелва 22 места в Камарата и 10 – в Сената. Другите малки партии получават общо 18 места в Камарата на депутатите.
Провежда се първият тур на изборите за президент на Румъния, а на 12 декември 2004 г. е втори изборен тур.


1994 г.
Въоръжени чеченски формирования претърпяват поражение при опит да превземат Грозни.


1983 г.
За първи път в състава на американската космическа експедиция участва чужденец – западногерманския физик Улф Мерболд.


1974 г.
Джон Ленън изнася прощален концерт.
Джон Ленън е английски рок и поп музикант, водеща фигура в популярния квартет "Бийтълс", поет и прозаик, артист. През 1955 г. създава в Ливърпул групата "Куоримен" ("Бийтълс" от 1960 г.). През 60-те години издава книгите "Със собствен почерк" (1964 г.) и "Прът в колелата" (1965 г.). През 1966 г. се запознава с Йоко Оно, работи с нея от 1968 г. (пръв съвместен албум). Последният концерт на "Бийтълс" е в Сан Франциско през 1966 г.; от 1970 г. групата официално се разпада. През 1969 г. Джон и Йоко сключват брак. От 1975 г. двамата живеят в САЩ. Самостоятелни албуми: "Wedding Album" (1969 г.), "John Lennon/Plastic Ono Band" (1970 г.), "Imagine" (1971 г.), "Mind Games" (1973 г.), "Walls and Bridges" (1974 г.), "Rock’n’Roll" (1975 г.), "Shaved Fish" (1975) и др. Съвместно с Йоко Оно издава 7 албума. Джон Ленън е убит на 8 декември 1980 г. от Марк Чапмън пред жилището си в "Дакота Билдинг", Ню Йорк.


1970 г.
В операция на групировката "Черния септември" в Кайро е убит премиер - министъра на Йордания Васфи ал Тал.
"Черния септември" е елитна група, създадена лично от Ясер Арафат, една от най-страшните терористични организации в света. Тя е създадена като свръхсекретен екип за специални операции, след като йорданският крал Хюсеин и неговите бедуини избиват хиляди палестинци през септември 1970 г.
Мисията на "Черния септември" е не само да върнат удара на Хюсеин, но преди всичко да катапултират Арафат и палестинската кауза в орбитата на световната политика.
Първата операция на "Черния септември" е да убият министър-председателя на Йордания Васфи ал Тал на входа на хотел "Шератон" в Кайро. Докато Тал умирал на мрамора, един от екзекуторите клекнал и започнал да ближе с език кръвта, която изтичала от раните му.


1948 г.
В САЩ е пуснат в продажба първият фотоапарат “Полароид”.


1944 г.
Американска подводница торпилира японския самолетоносач “Шинамо”, 1435 души загиват.


1943 г.
В Техеран започва срещата на правителствените ръководители на трите страни от антихитлеровата коалиция - САЩ (Франклин Рузвелт), Великобритания (Уинстън Чърчил) и СССР (Йосиф Сталин). Тя завършва на 1 декември с решение за откриване на втори фронт в Европа. Приети са декларации за съвместни действия във войната срещу Германия и за следвоенно сътрудничество на трите държави. Подписана е декларация за запазване на независимостта на Иран и за следвоенните граници на Полша. Съветската делегация обещава 3 месеца след края на войната в Европа СССР да се включи в разгрома на Япония.


1943 г.
На Втората сесия на “Антифашистикото събрание за народно освобождение на Югославия” (АВНОЮ) е решено Македония (Вардарска, Егейска и Пиринска) да се включи като самостоятелна единица в състава на Югославската федерация, по този начин се правят опити да се превърне македонския въпрос от общобалкански във вътрешноюгославски.


1942 г.
Хитлер отхвърля предложението на фердмаршал Ромел незабавно да изведе немската армия от Северна Африка.


1941 г.
В Либия англичаните залавят генерал фон Равенщейн – първия немски генерал, взет в плен по време на Втората световна война.


1939 г.
СССР прекратява пакта за ненападение с Финландия от 1932 г.


1936 г.
Подписан е таен договор за сътрудничество между испанските бунтовници и фашистка Италия.


1916 г.
Осъществено е първото нападение на немски самолет над Лондон.


1905 г.
В Ирландия Артър Грифит основава партията Шин Фейн, чиято програма предвижда пасивна съпротива срещу англичаните и развитие на националната икономика. От 25 до 27 октомври 1917 г. Шин Фейн провежда свой конгрес в Дъблин, на който присъстват над 1700 делегати. Взето е решение партията да работи за международното признаване на Ирландия. Целите са обединение на Ирландия и политическа независимост. Шин Фейн е политическото крило на Ирландската републиканска армия.


1895 г.
В щата Илинойс се провежда първата в Америка автонадпревара (победителя развил скорост 12 км/ч).


1843 г.
Англия и Франция сключват договор, с който признават независимостта на Хавайските острови.


1821 г.
Панама обявява своята независимост от Испания. Панама е открита от испанците през 1501 година и по-късно е превърната в испанска колония.
От 1542 г. до 1565 г. Панама влиза в Генерал-капитанство Гватемала, от 1565 г. е във Вицекралство Перу. През 1821 г. обявява независимост и влиза във Федеративна република Велика Колумбия (1824г.). От 1830 г. Панама влиза в състава на Нова Гренада (от 1886 г. - Република Колумбия). През 1879 г. френският индустриалец Ф.-М. Лесепс получава концесия за построяване на канал в Панама. През 1902 г. френската компания продава концесията на САЩ. На 3 ноември 1903 г. Панама се отделя от Колумбия, обявява се за независима република и отстъпва част от територията си на САЩ за построяване на Панамския канал.


1520 г.
Експедицията на Магелан достига Тихия океан. Магелан е португалски мореплавател. Ръководи 5-корабна испанска експедиция, извършила първото околосветско плаване (1519-1522 г.), установила кълбовидната форма на Земята и единството на Световния океан. Тръгва от испанското пристанище Санлукар де Барамеда, заобикаля Южна Америка, пресича Тихия океан и достига Филипинските острови, където е убит от местни жители. На негово име е наречен Магелановия проток.


1414 г.
Водачът на религиозния реформизъм Ян Хус е арестуван, независимо от издадената в негова защита грамота на император Сигизмунд. Една година по-късно той е осъден на смърт и изгорен като еретик.
Ян Хус е чешки национален герой, идеолог на хуситското движение. През 1402-1403 г. и 1409-1410 г. е ректор на Карловия университет в Прага. Развива някои еретични схващания и реформаторски идеи на Дж. Уиклиф. Оформя се като самостоятелен религиозен и обществен реформатор. Обявява се против покварата сред католическото духовенство, симонията, срещу принципа за непогрешимостта и светската власт на папата, настоява да се конфискуват църковните имоти. Бори се за въвеждане на чешкия език в църковната служба. През 1410 г. Хус е отлъчен от църквата. Последователите на Хус разпространяват идеите му в Унгария и Полша. Хусизмът е прелюдия към Реформацията в Европа.


На тази дата са родени:
1950 г.
Роден е Ед Харис - е един от най-ярките таланти в съвременното американско кино. Номиниран е три пъти на наградата Оскар (два пъти за поддържащи роли в “Аполо 13”, 1995 г. и в “Шоуто на Труман”, 1998 г. и веднъж за главна роля в “Полък” (2000 г.).
Роден е в Ню Джърси. Учи в Колумбийския университет в Ню Йорк. По време на следването играе в университетския отбор по американски футбол. После започва да посещава актьорски курсове към университета в Оклахома, а през 1975 г. завършва факултета за драма към Калифорнийския институт по изкуствата. Играе в различни театрални спектакли в Лос Анджелис, а по-късно и в Ню Йорк. През 1983 г. получава наградата “Оуби” за ролята си в “Луди от любов”, написана специално за него от актьора-драматург Сам Шепърд. В последствие двамата имат огромен успех в ролите на астронавти от “The Right Stuff” (1983г.). Благодарение на този филм Ед Харис привлича вниманието на критиката и тя започва внимателно да следи неговите екранни изяви.
Ед Харис е женен за Еми Мадиган през 1983 г. Имат една дъщеря, която е родена през 1993 г.


1908 г.
Роден е Клод Леви-Строс - френски етнограф, социолог, един от главните представители на структурализма (създател на концепцията за структурната антропология). През 1932 г. завършва философия в Париж. В периода 1935-1938 г. е професор в университета в Сао Пауло, културен аташе на френското посолство в САЩ (1946-1947 г.), зам.-директор на Антропологическия музей в Париж (1949-1950 г.), професор в "Колеж дьо Франс" (от 1959 г.), член на Френската академия. Нарича философската си позиция "свръхрационализъм", отхвърля структурализма като особена философска система. През 1987 г. на български език излиза книгата му "Тъжни тропици".


1906 г.
Роден е Димитрий Сергеевич Лихачов - руски литературовед и историк на културата. През 1970 г. получава титлата академик. През 1963 г. става чуждестранен член на БАН. От 1947 г. е доктор на филологическите науки. Димитрий Лихачов е още почетен доктор на Торунския (1964 г.), Оксфордския (1967 г.) и Единбургския (1970 г.) университет. От 1954 г. ръководи Сектора по староруска литература в Института за руска литература. Носител е на Кирило-Методиева награда (1977 г.), на международната награда "Братя Кирил и Методий" , "Д-р Хонорис кауза" на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" (1999 г.). Автор е на трудове за развитието на староруска литература и култура. Проучва руската летописна традиция, поетиката на староруска литература, руския фолклор, староруското изкуство. Изследва проблемите на старобългарската литература. Определя езика на Кирил и Методий като старобългарски, а ролята и значението му - като общославянски. Има ценни наблюдения за влиянието на Йоан Екзарх и на представителите на Търновската книжовна школа върху развитието на староруската литература. Димитрий Лихачов е автор на съчиненията "Национално самосъзнание на стара Русия. Очерки из областта на руската литература от ХI-ХVII в." (1945 г.), "Културата на Русия в епохата на образуване на руската национална държава (кр. на ХIV - нач. на ХVI в.)" (1946 г.), "Руски летописи и тяхното културно-историческо значение" (1947 г.), "Повест за изминалите години" (2 т., 1950 г.), "Песен за похода на Игор" (1950 г.), "Човекът в староруската литература" (1958 г.), "Някои задачи на изучаването на второто южнославянско влияние в Русия" (1958 г.), "Поетика на староруската литература” (1967 г., 1979 г.), "Развитието на руската литература през Х-ХVII в. Епохи и стилове" (1973 г.), "Големият свят на руската литература" (1986 г.) и др. Под редакцията на Димитрий Лихачов са издадени литературно-исторически извори, учебници, енциклопедични справочници (вкл. "Речник на книжовниците и книжовността на древна Русия", т. I-III, 1987-1993 г.). Димитрий Лихачов умира на 30 септември 1999 г. в Санкт Петербург.


1881 г.
Роден е Стефан Цвайг – австрийски писател. Цвайг е майстор на историкобиографичния роман - "Мария Стюарт", "Еразъм Ротердамски", и на биографичното есе. Създава литературни портрети на много западноевропейски и руски писатели. Автор е на психологически новели - "Амок", "Хаос на чувствата", на романи и мемоари.
Цвайг е роден във Виена. Изучава немска и романска филология. Като студент публикува първата си книга "Сребърни струни" (1901 г.) - импресионистична лирика в стила на френските символисти. Предприема пътувания из Европа, Северна Африка, Индия и Америка. Близко приятелство го свързва с Емил Верхарен и Ромен Ролан. По време на Първата световна война Цвайг емигрира в Швейцария. От 1919 г. живее в Залцбург, по- късно се установява в Англия. Когато започва Втората световна война, се преселва в Ню Йорк (1940 г.), после в Бразилия (1941 г.). В град Петрополис написва последната си творба - "Шахматна новела". Самоубива се заедно с жена си.


1854 г.
Роден е Готлиб Хаберланд - германски ботаник. Член-кореспондент е на Берлинската, Виенската и Мюнхенската Академия на науките и на академията “Леополдина”. След завършването на Виенския университет (1876 г.) работи в Тюбинген, а от 1877 г. е във Виенския университет. Преподавател е в университетите в Грац (1888-1909 г.) и Берлин (1909-1923 г.). Един от основоположниците на физиологическата анатомия на растенията. Разработва системата и терминологията на растителните тъкани според тяхната физиологична функция (механична, проводяща, асимилационна и т.н.). Изследва дразнимостта при растенията. Открива хормоните - продукти на разпадането на клетките, които стимулират клетъчното делене. Умира на 30 януари 1945 г. в Берлин.


1821 г.
Роден е Николай Алексеевич Некрасов - руски поет. Следва в Петербургската кадетска школа, след което постъпва в университета. През 1846 г. издава сборника "Петербургска физиология", който го прави известен. През 1847-1855 г. - сп. "Съвременник". Съредактор е на сп. "Отечествени записки" (заедно със Салтиков-Шчедрин). Николай Некрасов умира на 27 декември 1877 г.


1820 г.
Роден е Фридрих Енгелс - немски философ, един от създателите на диалектическия и историческия материализъм. Принадлежи към лявото крило на младохегелианците. Прелом във възгледите му настъпва, когато опознава живота на работническата класа в Англия. Тогава пише своите "Бележки към критика на политическата икономия" (1844 г.). От този период е социалист. През 1844 г. в Париж се среща с К. Маркс. През 1844-1846 г. излизат съвместните им трудове "Светото семейство" и "Немска идеология". През 1847 г. създава проект за програма на Съюза на комунистите "Принципи на комунизма", върху чиято основа почива и "Манифест на Комунистическата партия" (1848 г.). Оказва всестранна помощ на К. Маркс и семейството му. Автор е на "Лудвиг Фойербах и краят на класическата немска философия", "Анти-Дюринг", "Произход на семейството, частната собственост и държавата", "Диалектика на природата" и др. Активен участник е в политическия живот на Европа. Признат заедно с К. Маркс за “вожд” на световното работническо комунистическо движение. Умира на 5 август 1895 г. в Лондон.


1780 г.
Роден е Карл Вилхелм Фердинанд Золгер - немски философ идеалист и естет, представител на романтизма. Професор е във Франкфуртския (от 1809 г.) и Берлинския (от 1811 г.) университет. В съчиненията си тълкува понятието "ирония", предложено от немските романтици, в духа на обективния идеализъм, като го отъждествява с диалектическия момент на отрицание на отрицанието (в това отношение предшественик на Хегел). Карл Золгер умира на 25 октомври 1819 г. в Берлин.


На тази дата умират:
1954 г.
Умира Енрико Ферми – италиански физик, допринесъл съществено за развитието на съвременната теоретична и експериментална физика. Енрико Ферми е роден на 29 септември 1901 г. в Рим . През 1922 г. завършва Пизанския университет, учи в Германия и Холандия. В периода 1926-1938 г. е професор в Римския университет. Оказва голямо влияние върху формирането на италианската школа в съвременната физика. Емигрира от Италия в САЩ (1938 г.). В годините 1939-1945 г. е професор в Колумбийския университет. Ръководи научни изследвания в областта на използването на ядрената енергия в САЩ, участник в “Манхатънския проект” - създаването на американската атомна бомба. Енрико Ферми участва активно в създаването на съвременната квантова физика. Разработва статистика на частиците, подчиняващи се на принципа на Паули (1925 г.), създава количествена теория на бета-разпада, основана на предположението на В. Паули за това, че бета-частиците се изпускат едновременно с неутрони. Заедно със сътрудниците си изучава свойствата на неутроните и създава основите на неутронната физика (1934-1938 г.). За пръв път наблюдава изкуствена радиоактивност, предизвикана от бомбардировката на редица елементи (сред които и уран) с неутрони; открива забавянето на неутроните и създава теорията на това явление, за което получава Нобелова награда (1938 г.). Енрико Ферми за пръв път осъществява верижна реакция в построения от него първи в света ядрен реактор, в който за забавяне на електроните се използва графит, а като гориво - уран. В края на живота си се занимава с високи енергии и публикува теоретични съчинения в тази област.


1940 г.
Умира Николае Йорга - румънски общественик, политик, историк, литературовед. Член е на Румънската академия (1910 г.). Той е един от основателите на Национал-демократическата партия. Председател е на Националното събрание (1918-1920 г.), министър-председател и министър на народното образование (1931-1932 г.). Автор е на научни трудове по история на Румъния, Турция и балканските страни, по история на румънската литература и на "История на романските литератури". Създава литературното течение "семенеторизъм" (от названието на сп. "Семенеторул" - "Samanatorul" - сеяч), което се появява при изостряне на селския въпрос в Румъния. В политиката е ориентиран към Англия и Франция; обявява се против политиката на нацистка Германия. Убит е от румънски националисти от "Желязната гвардия". Николае Йорга е роден на 18 юни 1871 г. в с. Ботошани.


1058 г.
Умира Казимир I Възстановител - полски княз (от 1038 г. или 1039 г.) от династията Пясти. Управлява в периода на упадък на централната власт и по време на широко антифеодално селско движение, като разчита на помощта на германския император Хенрих III. Води политика на обединение на полските земи. С подкрепата на Киевска Рус, с която сключва съюз (ок. 1039 г.), успява да си върне Мазовия (1047 г.) и Силезия (1054 г.). Укрепва независимостта на Полската църква от висшето германското духовенство. Казимир I Възстановител е роден на 25 юли 1016 г.


За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус” са използвани следните източници:
Енциклопедия “България” - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика” (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse”;
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес”, 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас”, 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд”, 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива”, 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times”;
Исторически бюлетин – на “The History Channel”;
Исторически бюлетин – на “World of Quotes”;
Исторически архив на Агенция “Фокус” - отдел “Архив и бази данни” и други.;