Това е бутафория с цел политическа репресия. Имаше 20 страници мотиви защо няма престъпление, сега това същото нещо възобновяват, защото не могат да измислят друго. След 9 години възобновяват старата манджа, за да ме тормозят. Това идва след изказването на Гешев, че ще се саморазправи с "политическия боклук". Саморазправата започна с мен, прокуратурата е репресивен орган. Така депутатът от ГЕРБ Делян Добрев коментира искането на Софийската градска прокуратура главният прокурор да поиска имунитета му.

Въпреки това той бе категоричен, че не се притеснява, дори имунитетът му да бъде свален. "Кабинетът "Орешарски", за да тормози опозицията, образува това дело и то стоя на трупчета 9 години. Прокуратурата трябва да се реформира, иначе политиците ще бъдем подвластни на интересите ѝ или на главния прокурор. Всяко лято ме викат да давам показания", разкри той.

От своя страна Даниел Митов посочи, че правосъдната реформа е превъзбудила страстите в прокуратурата. "Докато не приключи тя няма да подкрепим свалянето на имунитет на когото и да било от НС. Прокуратурата е обвинявана, че в момент на тежки политически решения връща дела на трупчета, за да им повлияе", подчерта той. 

Томислав Дончев заяви, че не бива да се позволяват своеволия по отношение дейността на прокуратурата и ГЕРБ няма да подкрепи вземането на имунитети на депутати, докато Деница Сачева го определи като опит за влияние с непочтени средства. "Някой се опитва да влияе на решенията на депутати с цел да не се проведе съдебна реформа, използват се дела на трупчета и вечни обвиняеми", заяви тя.

 

По-рано днес стана ясно, че искането е във връзка с досъдебно производство, по което народният представител има качеството на обвиняем за престъпление умишлена безстопанственост в особено големи размери.

Според прокуратурата той не е упражнил достатъчен контрол върху работата на изпълнителния директор и на Съвета на директорите на „БЕХ” ЕАД, на които е възложено управлението и разпореждането с обществено имущество, като не е организирал, координирал и контролирал осъществяването на държавната политика в областта на енергетиката съобразно решение на МС за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”, потвърдено с решение на Народното събрание, и не е осъществил контрол по въпрос от неговата компетентност. Според наблюдаващия прокурор от това са последвали значителни щети за предприятието – „НЕК” ЕАД (дъщерно дружество на „БЕХ” ЕАД), в размер общо на 4 561 697,27 евро.