Брюксел предложи 11-и пакет от санкции във връзка с войната на Русия в Украйна.

"Този пакет ще бъде насочен към прилагането на санкциите, тяхната ефективност и как да избегнем заобикалянето им", заяви говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер.

Като част от пакета изпълнителният орган на ЕС препоръча да се спре износа на чувствителни технологии за осем китайски компании заради подозрения, че ги продават на Русия, показва документ, видян от АФП.

САЩ с мащабни санкции срещу Русия

Посланиците на ЕС ще се срещнат в сряда, за да започнат обсъждане на последните предложения. Според някои европейски дипломати обаче, блокът вече е близо до достигане на границата на широките мерки, за които всички страни от ЕС са готови да се споразумеят.

Сега Брюксел насочва вниманието си към преодоляване на пропуските във вече въведените санкции. ЕС желае да ограничи реекспорта на чувствителни технологии, които могат да бъдат използвани на бойното поле, като например микрочипове, през трети страни за Русия.

Деветият пакет санкции може да ограничи работата на „Лукойл Нефтохим”

Европейските служители се оплакват, че в страни като Турция, ОАЕ и бившите съветски републики в Кавказ и Централна Азия се наблюдава огромно увеличение на вноса на санкционирани стоки.

Дружества от Армения, Иран, Узбекистан и Обединените арабски емирства също са в списъка на тези, за които комисията предлага да се ограничи износът.

Като част от новите предложения ЕС също така се стреми да рационализира тромавата си процедура за преследване на държави, замесени в заобикаляне на санкциите, предаде БГНЕС. Настоява се за създаването на механизъм, който да позволи ЕС да ограничава износа на определени стоки за трети държави, за които има съмнения, че служат като канал за Русия.