БНБ отчете сериозен спад в средствата, които българските емигранти изпращат на близките си в родината. Защо и как се случва това?

Човешки истории и пресечните точки на кризата между туристическата перла на Иберийския полуостров и едно малко врачанско село.

Тодор от село Баница през сълзи си спомня как съпругата му работила в Италия, за да изкара пари за семейна кола. Върнала се и се разболяла, защото работила много, смята той.

Повече от 120 000 гурбетчии се върнаха! Най-много - от Великобритания

"Било й е трудно много. Гледала е една възрастна, неподвижна жена. Много се е мъчила. 8 месеца седя там и си дойде", разказва той пред Нова тв.

Мариана пък вече 20 години е в Испания и иска да остане там, макар, че сега е много по-трудно заради кризата от коронавируса. Според нея много сънародници си тръгнали още при първата вълна.

"Знам, че много българи са си тръгнали по простата причина, че наистина предприятията затварят, доста фалират, кризата е жестока", споделя тя.

Според нея броят на завърналите се е доста голям и тези хора не изпращат пари към близки в България, защото вече са при тях т.е. у нас.

Гастарбайтерите забравиха за мама, баба… Спряха да пращат долари, евро

Галя от село Баница също потвърждава това: "Аз наскоро се прибрах от Германия. Хората са спрели работа заради коронавируса. Тежко е положението навсякъде".

Затова някои сънародници предпочели да приберат целите си семейства при тях и просто вече няма на кого да пращат пари в България. Другата причина е в това, че животът и там е достатъчно труден.

"Пандемията промени потоците от пари рязко с около 80%. Ако отчетем парите в кеш и тези под 2500 евро, защото БНБ не ги отчита, спадът е дори по-голям. Това се наблюдава в целия свят", пресметна финансовият анализатор Преслав Райков.

"Затварянето на икономиките, пандемията и мобилността на труда в световен мащаб няма как да доведе до нещо различно от това", настоя експертът.