Твърде наивно е да се каже, че "Омикрон" ще бъде краят на глобалната пандемия, посочи проф. Георги Попов - специалист по инфекциозни болести и ръководител на COVID звеното на "Софиямед".

"След празниците очаквахме бум на заболяването, което засега върви плавно. Имайки предвид, че вариантът „Омикрон“ има къс инкубационен период от един до три дни и фактът, че удвояването на болните става за един и половина – два дни, се очакваше доста по-значителен брой болни", посочи проф. Попов.

Д-р Сардовски: Зеленият сертификат отива за зелен хайвер

По думите му навлизаме в петата вълна на коронавируса, без да сме завършили четвъртата.  По-късият инкубационен период е предпоставка за повече заболели, посочи той.

"Обикновено човек е най-заразен към края на инкубационния период, когато вирусът се размножава най-активно в носоглътката и има възможност да го предаде на други хора", обясни специалистът в ефира на bTV. 

По думите му проучвания сочат, че вариантът "Омикрон" протича по –леко от другите, но това трябва да се интерпретира в условията на българската действителност, където имаме малък процент на ваксинираните хора и застаряващо население.

"Наблюденията и тук са, че заболяването протича сравнително по-леко, с бързо преходна температура до 38 градуса за два – три дни, дразнене в гърлото и кашлица, но са възможни изключения", обясни проф. Георги Попов. 

СЗО: Не подценявайте Омикрон. Той води до хоспитализации и убива хора

Припомняме, че Световната здравна организация излезе с предупреждение за Омикрон. Генералният директор заяви, че вариантът не трябва да се подценява и да се определя като "лека" форма на коронавируса. Според последните проучвания, вероятността Омикрон да протече тежко е по-малка в сравнение с предишните варианти на Covid-19. Но рекордният брой заболели от него поставя здравните системи под сериозен натиск.

Световната здравна организация (СЗО) не смята, че Омикрон ще бъде последният вариант на коронавируса. Това стана ясно от думите на директора на програмата за спешни случаи на СЗО Майкъл Райън.

"Бих искал това да е последният вариант, но мисля, че в момента това е малко вероятно. Наблюдаваме високи нива на инфекция и високи нива на предаване на Омикрон. Съществуват и големи проблеми с имунизацията - милиарди хора по света все още не са ваксинирани. Така че, за съжаление, все още има много възможности вирусът да се разпространява и да се появяват нови варианти", заяви специалистът.