Коледа е един от най-светлите празници, които честваме по нашите ширини, но не бива да забравяме,че много от традициите, които спазват и православните християни, и католиците, идват от езическата култура.

По доста от обичаите се гадае за бъдещето на семейството и дома. Някой от случващите се около празника неща се считат за добри, а други – за лоши поличби.

Ето част от най-разпространените суеверия, свързани с коледните традиции:

– Вярва се, че украсата на дома го пази от гнева на природата и злите сили.

– Католиците не палят лампичките на елхата преди на небето да изгрее първата звезда в коледната нощ.

– Елхата е необходимо да се украсява на Бъдни вечер – 24 декември.

– В някои западни страни украсяват коледното дръвче, едва след като децата в семейството заспят.

– В Германия, последната играчка, която се закача на елхата, е с формата на зеленчук. На сутринта първата задача за децата е да я открият. Победителят в надпреварата получава специален подарък.

– На много места по света хората отварят широко вратите си на Бъдни вечер, за да могат злите духове да излязат навън.

– На перваза на прозореца пък се оставя свещ, която гори цяла нощ, за да освети пътя на доброто към дома.

– В много държави стопанинът не трябва да мете прага на къщата, защото това вещае неприятности за семейството през идната година.

– У нас е задължително всички помещения в дома да се прекадят с тамян – за здраве и късмет на всички членове на фамилията.

– Паричката в питката на Бъдни вечер гарантира на човека, в чието парче се падне, богатство през цялата година. В някои краища на България в погачата се слага и бобено зърно за късмет и дрянова клонка за здраве.