Общо 47 нови елемента са добавени в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството, информира ТАСС. Това съобщи ресорният комитет на организацията на ООН, чиято сесия се проведе в Рабат, Мароко.

В списъка вече попадат чайната култура на Азербайджан и Турция, традиционните технологии за обработка на чаени листа и свързаните с тях социални практики в Китай и френската култура на багетния хляб.

За нематериално културно наследство ще се считат също казахстанското традиционно сценично изкуство Ортеке, сламоплетенето на Беларус, туркменските занаяти, традиционната бродерия на Обединените арабски емирства, практиката на модерен танц в Германия и биенето на ръка на камбани в Испания.

ЮНЕСКО: Поне 53 културни обекта са били повредени или разрушени от войната в Украйна

Една трета от новите изкуства са свързани с практики за опазване на околната среда. Става дума за традиционни методи на селскостопанска работа, свързани с устойчиво използване на природните ресурси и за ритуали и празнични мероприятия, посветени на природата, посочват от ЮНЕСКО.

Според организацията тези елементи са напомняне, че знанията на предците могат да бъдат от решаващо значение за справяне с новите предизвикателства на нашето време, като например изменението на климата.

Генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле поздрави държавите, които са направили тези предложения. По нейни думи "живото наследство играе важна роля за обединението на народите и за укрепване на идеята за мира в съзнанието на хората".

ЮНЕСКО гарантира опазването и предаването на нематериалното културно наследство, т.е. традиционните знания, изкуства и умения.

През 2003 г. организацията създаде специален инструмент: Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство, ратифицирана от 180 държави, която вече позволи записването на над 600 елемента по целия свят.