Открийте магията на природния държавен парк “Кратер от диаманти” (Diamond Crater) в Арканзас, където посетителите могат да копаят за диаманти и да пазят находките си. Френският турист Жулиен Навас се натъкнал на 7,46-каратов кафяв диамант, най-големият, който е намиран в парка от 2020 г. насам. Кръщавайки диаманта Карин на името на своята годеница, Навас планирал да го раздели на две части, едната да подари на своята любима, а другата на дъщеря си. Политиката на парка позволява на посетителите да запазят всички диаманти, които намерят, добавяйки вълнение и уникални спомени към преживяването им. Навас бил на пътешествие. Той никога не бил чувал за парка, но решил да го посети спонтанно. Мъжът нямал представа, че ще направи откритие, което ще промени живота му. 

Щастлива находка 

Жулиен Навас от Париж пътувал до САЩ, за да наблюдава изстрелването на ракета във Флорида. Той решил, че иска да проучи и други части на страната, включително Ню Орлиънс, където научил за държавния парк “Кратер от диаманти”, поле от 149733 kmземя, където посетителите могат да търсят диаманти и други скъпоценни камъни. Той бил заинтригуван от идеята и решил да посети парка на 11 януари. 

Мъжът пристигнал в парка около 9 сутринта и наел комплект за лов на диаманти, който включвал лопата и кофа. Започнал да рови в калната почва с надеждата да намери нещо лъскаво. Освен това взел няколко камъка, които изглеждали интересни, и ги сложил в джоба си. Търсил няколко часа, докато решил да спре и да провери какво е открил. Той занесъл камъните си в Центъра за откриване на диаманти в парка, където служителите помагали на посетителите да идентифицират своите находки. Там той научил, че един от неговите камъни всъщност е 7,46-каратов кафяв диамант, най-големият открит в парка от 2020 г. насам. Диамантът бил кръгъл и наситено кафяв, с размера на бонбон.

Държавният парк “Кратер от диаманти” е уникална атракция в Арканзас, където всеки може да копае диаманти и да задържи това, което намери. Паркът е разположен на мястото на древен вулканичен кратер, където преди милиони години са се образували диамантите. Те се изнасят на повърхността на земята от ерозия и дъжд и могат да бъдат намерени в почвата, посочва The Times of India. 

Паркът е отворен за обществеността през цялата година и посетителите могат да търсят диаманти и други минерали, като кварц, аметист, гранат и яспис. Паркът предоставя инструменти и оборудване под наем, както и образователни програми и експонати. В него има и политика на "търсачи, пазители“, което означава, че посетителите могат да запазят всички скъпоценни камъни, които намерят, независимо от техния размер или стойност. Паркът е известен с производството на някои от най-големите и най-ценни диаманти в света, като 40,23-каратовия Чичо Сам, най-големият диамант, намиран някога в САЩ, и 8,52-каратовия Есперанса, който беше продаден за 200 000 долара през 2015 г. От откриването на парка през 1972 г. повече от 75 000 диаманта са открити там, а повече от 11 са регистрирани тази година, посочва медията. 

Ползите от намирането на диамант 

Намирането на диамант в парка може да има много предимства за щастливите посетители. Те могат да запазят диаманта като сувенир, подарък или бижу. Те също могат да продадат диаманта и да спечелят малко пари, тъй като някои от камъните, намерени в парка, са достигнали високи цени на пазара. Посетителите могат също да дарят диамантите на музей и да допринесат за научните и исторически познания. Най-важната полза от намирането им е самото преживяване. Откриването на скъпоценен камък е рядко и вълнуващо събитие, което може да създаде трайни спомени. Може също така да вдъхнови любопитство към природата и геологията. 

“Паркът “Кратер от диаманти” е магическо място, където копнежа за намиране на скъпоценен камък може да се сбъдне“, казва Навас.