Международен екип от изследователи публикува документ, в който се обяснява кога употребатя на витамин D би била безполезна.

Знаем, че основната функция на витамин D е да помогне на тялото да абсорбира калция. Недостигът на този витамин може да причини забавено развитие на скелета и рахит при децата. Също така витамин D, популярно наричан „витамин на слънцето“, ни помага да сме активни.

Според ендокринолозите оптималната концентрация на витамин D в кръвта на възрастен се счита за 30-100 ng/ml, недостатъчност - 20-30 ng/ml, дефицит - по-малко от 20 ng/ml.
Ако имате недостиг на този витамин, тогава трябва непрекъснато да взимате този витамин във високи дози, но това правило не се прилага за хора с тежки и хронични заболявания.

Според ново проучване, високите дози витамин D не намаляват смъртността и не могат да подобрят други нефатални резултати.

Това беше изненада за учените, тъй като се смята, че витамин D помага в борбата с инфекциите, мощно противовъзпалително средство е и е необходим за развитието и функционирането на много органи.

Но се оказа, че не е подходящ за лечение на сериозни заболявания. Също така, високите дози витамин D по никакъв начин не намаляват смъртността сред критично болни. Витамините могат да се приемат само като профилактика, според авторите на проучването.

Като част от изследването учените определиха как витамин за 90 дни ще повлияе на състоянието на тежките пациенти. Сред тези случаи бяха пневмония, сепсис, шок, дихателна недостатъчност и други критични състояния.

От април 2017 г. до юли 2018 г. в проучването са участвали 2624 пациенти в 44 болници. Половината от участниците са получавали витамин D, а другата половина плацебо за лечение, след което са сравнени показателите на пациентите. Оказа се, че не са открити разлики в смъртността.