Православната църква чества Богоявление, Йордановден - според православния календар празникът Йордановден ознаменува кръщаването на Исус Христос от Йоан Кръстител в р. Йордан.

В момента на ритуала небето „се отваря” и Светия дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”.

Празникът има различни имена в различните области на страната, напр. Кръстовден, Водици или Водокръщи. Той е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината се окъпва или поне се измива на реката. С него се слага край на така наречените „Мръсни дни”.

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква, а мъжете се надпреварват да го извадят. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен.

От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време. Според вярванията, на Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъка от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите.

Имен ден празнуват: Йордан, Йорданкa, Йонко, Йонка, Данчо, Данкa, Дана, Богoлюб/а, Божан/а, Божил, Божидар/a, Боян/а, Богдан/a, Богомил/а, Бистра, Бончо, Бонка.

Поверия за Йордановден

- Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

- Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.

- Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.

- Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

Постните ястия трябва да преобладават на масата. Неща като постни сарми и постни пълнени чушки са перфектен избор. Трябва да има и прясно направена пита, която да разчупите. За любителите на месото все пак може да сложите кисело зеле със свинско, като не е добре местото да преобладава. Ако следвате традициите, може да проследите каква ще бъде прогнозата за времето - ако е студени и сухо, годината ще се радва на обилно плодородие.

Орехите и плодовете също имат своето място на трапезата за празника. Виното е напитката по избор, но в старите времена не е имало голямо разнообразие.