Истинската борба с корупцията включва и помощта на гражданите, иначе няма как да стане. Държавата няма механизмите на Биг Брадър. Няма реформа без съпротива. Системата трябва да се самоконтролира, НАП има подобни механизми. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев в сутрешния блок на Би Ти Ви.

Аз не продавам бензин и дизел, нямам бензиностанции. Държавата не продава горива, а е регулатор. Дали конкуренцията е истинска, решава КЗК. Постарах се след всеки от секторните анализи да проверя как са приключили, каза още Дончев.

Към момента имаме всички анонси за втората тръба на "Турски поток". От много месеци за хъб "Балкан" работим с ЕК. Беше уговорено този хъб да разпределя и руски газ. За да не повтаряме стари грешки, ще се поучим от тях. Не бива да се случва това, което се случи с "Южен поток". Това беше една обществена поръчка, която бе организирана за екстремно кратки срокове, допълни вицепремиерът.

Добре е и е важно България да си съхрани ролята на разпределител на газ. Това е въпрос не само на приходи, но и на национална сигурност. Не бива България да е заобиколена от всички газови трасета, каза още Томислав Дончев.

Всеки има право да протестира. Това е шанс да станат достояния на всички исканията на група, без значение колко голяма е тя. Преди почти 20 години имах бунтовно минало. Тогава протестирах срещу поредица от нередности, основно академически. Научих много. Ако искаш да си добър, каузата ти не трябва да е само твоя. Когато си начело на бунта, трябва в морално отношение да си почти безукорен, коментира Дончев.

Има един феномен, който не е типично български. Едно е да протестираш с кауза, тук имаме по-скоро безадресния бунт, който е базиран на гнева. Никой няма право да каже на гражданите, че нямат право на подобно недоволство. Вашето благосъстояние зависи на 10 или 15 процента от държавата. Казвал съм и преди, че не съм против недоволството на хората. Държавата е несъвършена и всеки укор я прави по-добра. България все още има скромен опит с членството в ЕС. На българския предприемач все още мащабите му са дребни. Усещането за бедност идва от това, че ако до вчера сме се сравнявали със себе си, а с другите - с шведи, австрийци, германци. Трябва да се увеличи добавената стойност от това, което произвеждаме, каза още Дончев.